Spotkanie o Janie Letyńskim WDK
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Spotkanie o Janie Letyńskim WDK

  • Wydarzenie archiwalne: 14.03.2024
Miejsce:
Wąbrzeski Dom KulturyWąbrzeźno, Wolności 47

14 marca o godz. 17.00 zapraszamy Państwa do Wąbrzeskiego Domu Kultury na kolejne już spotkanie historyczne dotyczące lokalnej osobowości jaką był Jan Letyński.

Tego dnia Paweł Becker przedstawi postać tego nieżyjącego już złotnika będącego autorem monstrancji, relikwiarzy i sukienek na obrazy religijne.
Jan Letyński urodził się około 1710 roku w rodzinie katolickiej w Wąbrzeźnie. Uczył się w Poznaniu, natomiast jako czeladnik pracował w Krakowie, Warszawie i Łowiczu, gdzie chciał podmienić diamenty w wotywnej koronie. W 1742 roku uzyskał w Toruniu uprawnienia mistrzowskie, wpisując się do księgi cechowej po polsku, co w tamtych czasach było ewenementem.
Podczas spotkania dowiemy się między innymi,  które dzieło mistrza, jako jedyne znajduje się w Wąbrzeźnie, jakie ma związki z prymasami Polski i czy słusznie był oskarżany o fałszerstwo diamentów.
Jeżeli ktoś z Państwa ma ochotę poszerzyć swoją wiedzę na temat sylwetki osoby związanej z naszym miastem zapraszamy do nas. Źródło: Wąbrzeski Dom Kultury

Wąbrzeski Dom Kultury

ul. Wolności 47
87-200 Wąbrzeźno
tel.: 56 688 17 27

Powiązane wydarzenia

17
kwietnia (środa), godz. 17:00

Wąbrzeskie fajfy

19
kwietnia (piątek), godz. 19:00

Muzykowanie w dobrym Stylu: Pewnego razu