Spotkanie autorskie: Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko- Dobrzaniecki
Wstęp wolny  /  Literatura

Spotkanie autorskie: Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko- Dobrzaniecki

  • Wydarzenie archiwalne: 22.06.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
"Królik po islandzku" to pierwsza "dorosła" książka Grzegorza Kasdepke. Napisał ją do spółki z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim. 22 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8) opowiedzą, co ich do tego skłoniło. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/438380347689885

Lektura "Królika po islandzku" będzie dla czytelników nie lada zaskoczeniem. Pisarze połączyli siły, talenty, pasję i poczucie humoru, aby stworzyć wartką prozę wyłącznie dla dorosłych. Anegdoty, wspomnienia i portrety – wszystko opowiedziane językiem lekkim, czasem ironicznym, czasem refleksyjnym. Mówią o smakowaniu życia całym sobą i o pierwszych razach doświadczanych wszystkimi zmysłami. Przywołane historie wieńczą przepisy na dania, które kojarzą się Autorom z najważniejszymi momentami w ich życiu.Podczas lektury "Królika po islandzku" poczujemy smak agrestu na Islandii i pierwszych brzoskwiń w puszce kradzionych podczas pracy w OHP. Wrócimy do barów mlecznych, przejedziemy się autostopem, zachłyśniemy towarami eksportowymi z Zachodu, które były jak kolorowe papugi wśród szarych wróbli – zagraniczne papierosy, kolorowy alkohol i pierwsze komercyjne filmy na taśmach VHS. Te opowieści tworzą literacką przystawkę dla dania głównego. A jest w czym wybierać: Pierś indyka – director's cut, Carbonnade a la Flamande oraz autorski Hummus z dworca Wien Sudbanhoff.


Grzegorz Kasdepke (1972) znany wszystkim jako autor książek dla dzieci (w tym lektur szkolnych), jest także zaangażowanym w sprawy społeczne publicystą. Debiutował jako nastolatek w "Małej Fantastyce", współpracował z "Polityką", przez wiele lat był redaktorem naczelnym magazynu "Świerszczyk". Jego książki zostały przetłumaczone na 12 języków, otrzymał za nie dziesiątki nagród i wyróżnień - jest m.in. Ambasadorem Polszczyzny i Kawalerem Orderu Uśmiechu.Hubert Klimko- Dobrzaniecki (1967), absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor powieści, nowel, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, scenariuszy oraz filmów krótkometrażowych. Nominowany do wielu nagród: Nike, Paszporty Polityki, Cogito, Angelus, Śląski Wawrzyn Literacki. Jego książki ukazały się w przekładzie na 16 języków. Filmy zaś prezentowane były na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Stały felietonista miesięcznika "Odra". Sporadycznie tłumaczy dramaty i poezję z islandzkiego. Przespał upadek Muru Berlińskiego będąc tego dnia w Berlinie. Spotkał się z królową Danii Małgorzatą, kupując ziemniaki w sklepie sieci Hagkaup na Islandii. Niedawno dowiedział się o swoich greckich korzeniach i zaczął naukę gry na buzuki. Mówi płynnie w czerech językach, oraz mniej płynnie w ośmiu. Pracował jako kucharz w znanej i cenionej londyńskiej restauracji.

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Fot. Huberta Klimko-Dobrzanieckiego: Juraj Starovecki
Fot. Grzegorza Kasdepke: Maciej ZienkiewiczŹródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

30
marca (czwartek), godz. 11:00

Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła

30
marca (czwartek), godz. 17:00

Z bajką przez świat – legendy indiańskie

25
kwietnia (wtorek), godz. 18:00

Spotkanie autorskie z Martyną Bundą