Sposoby na długowieczność – spotkanie z książką i filmem oraz poczęstunek
Dziedzictwo  /  Film  /  Literatura

Sposoby na długowieczność – spotkanie z książką i filmem oraz poczęstunek

  • Wydarzenie archiwalne: 07.03.2024
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Zapraszamy na spotkanie promujące wydanie książki Suli Benet Jak dożyć 100 lat. Styl życia ludów Kaukazu z serii Etnografia ocalona wraz z filmem Żyć Nie Umierać. Długowieczni na Kaukazie w reż. Barbary Włodarczyk. Książka Suli Benet How to Live to Be 100: The Life-style of the People of the Caucasus wydana została w 1976 roku w Nowym Jorku. Jej autorka żydowsko-polsko-amerykańska antropolożka kulturowa rozpoczęła swoją karierę naukową w międzywojennej Warszawie a w 2 połowie lat 30. XX w. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie miała kontakt z Franzem Boasem, Margaret Mead oraz Clarkiem Wisslerem, jej mentorką była zaś słynna Ruth Benedict. W latach 70. XX w. Sula Benet prowadziła badania terenowe na Kaukazie. Książka, którą zaprezentujemy jest efektem tych eksploracji.
 
W związku z tym, że fenomen długowieczności ludów Kaukazu nadal fascynuje, integralną częścią spotkania będzie projekcja współczesnego filmu dokumentalnego Żyć nie umierać. Długowieczni na Kaukazie w reżyserii Barbary Włodarczyk prezentującego sylwetki niektórych stulatków mieszkających na Kaukazie.
 
A trzecim ważnym elementem spotkania będzie poczęstunek złożony z tradycyjnych potraw przygotowanych przez pochodzącą z Armenii Varduhi Sahakyan.
 
Trójka szczęśliwych gości wyjdzie ze spotkania z własnym egzemplarzem książki Suli Benet. W czasie spotkania będzie można nabyć książkę Suli Benet oraz inne pozycje z serii Etnografia ocalona.
 
Miejsce: Sala widowiskowa.
 
Bilety: 15 zł normalny i 10 zł ulgowy – do nabycia w kasie Muzeum lub online
 
Liczba miejsc ograniczona.


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu