Spektakl „Obywatel Junod”
Wstęp wolny  /  Teatr / Kabaret

Spektakl „Obywatel Junod”

  • Wydarzenie archiwalne: 05.03.2023
Miejsce:
Teatr Kameralny w BydgoszczyBydgoszcz, Grodzka 14/16
Spektakl – w ramach Teatru Pełnego Pamięci – podejmuje wielowątkową historię śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego Eugeniusza Bodo.

Do 1989 roku w społeczeństwie krążyło wiele różnych, wykluczających się wersji próbujących wyjaśniać okoliczności śmierci artysty. Dopiero rozpad Związku Sowieckiego umożliwił dotarcie do akt NKWD, z których wynika, że Bodo zmarł pod koniec 1943 roku w obwodzie archangielskim.

Narracja sztuki zbudowana jest wokół przesłuchań Bodo, którego funkcjonariusze NKWD oskarżają o działalność szpiegowską. Sytuacja przybiera obrót potwornie surrealistyczny, gdy okazuje się, że dowodami na rzekome szpiegostwo mają być... filmy, które aktor współtworzył!

Dramaturgię zdarzeń potęguje rodzaj fatum, które zdaje się kreować okoliczności działające na niekorzyść bohatera, wbrew wszelkim zasadom logiki. Autentyczna historia bożyszcza przywodzi na myśl skojarzenia z prozą takich mistrzów pióra jak Michaił Bułhakow czy Franz Kafka. Sceny śledztwa przeplatane są retrospektywami z czasów, gdy Bodo święcił rekordy popularności na planach filmowych i na scenach kabaretów w Polsce i Rosji. Mamy okazję usłyszeć wykonania takich przebojów jak „Sex appeal” czy utworów nieco mniej rozpoznawalnych.

Wejściówki na spektakl można odbierać w kasie Teatru Kamerlnego. 

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy

Instytut Pamięci Narodowej

ul. Wincentyny Teskowej 1
85-130 Bydgoszcz
tel.: 52 586 26 00