Spacer Tematyczny: Zbrodnia Pomorska. Fort VII i Barbarka
Dziedzictwo

Spacer Tematyczny: Zbrodnia Pomorska. Fort VII i Barbarka

  • Wydarzenie archiwalne: 27.11.2022
Miejsce:
Toruń
„Bądźcie bezlitośni dla wszystkiego co nie jest niemieckie” (1939 r.)
To nie jest spacer, raczej pielgrzymka do miejsca pamięci. Do jednego z 400 miejsc na Pomorzu, w którym Niemcy w bestialski sposób torturowali i mordowali Polaków w 1939 roku. Nigdy nie poznamy już dokładnej, łącznej ówczesnej liczby ofiar Zbrodni Pomorskiej – wiadomo, że było ich kilkadziesiąt tysięcy.
Nigdy dokładnie też nie będziemy wiedzieć jak wiele osób przeszło przez tortury i kazamaty toruńskiego fortu VII i jak wiele z nich trafiło do dołów śmierci na Barbarce.
W listopadzie 1939 r. trwała tragedia osób uwięzionych w forcie VII, trwały rozstrzelania na Barbarce, swoich najbliższych traciły tysiące torunian. W dniu naszego listopadowego wejścia do fortu VII, na ekran kinowy trafi film Barbarka 1939 – warto przed obejrzeniem filmu zapoznać się z rzeczywistym miejscem tych krwawych wydarzeń, o których mówi film – miejscem tak bliskim i tak zapomnianym jednocześnie.

Zbiórka: 27 listopada (niedziela), godz. 10.00, na zakręcie drogi, gdzie łączy się ul. Polna z Szosą Okrężną – przy tablicy informacyjnej fortu VII. W związku z drastycznymi historiami przedstawianymi w czasie wyprawy należy rozważyć czy właściwy jest udział w nim młodszych dzieci.
Należy zabrać ze sobą: dobre buty o grubej podeszwie, latarkę.
Czas zwiedzania ok. 2,5 godziny.

Bilety: 15 zł – dostępne w kasie CSW lub online: klik
Prowadzenie: Marcin Orłowski

Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel.: 56 610 97 18