
Spacer przyrodniczy oraz warsztat dźwiękowy nad Kanałem Bydgoskim
Zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu trzech plenerowych warsztatów słuchania i tworzenia dźwięków. Warsztaty będą połączone z dodatkowymi aktywnościami takimi jak: spacer plenerowy nad Kanałem Bydgoskim, rejs po Brdzie, zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych oraz spacer z przewodnikiem. Projekt inspirowany jest przede wszystkim akustyczną ekologią oraz koncepcją krajobrazu akustycznego i głębokiego słuchania. Warsztaty dźwiękowe poprowadzi Krzysztof Topolski, a nagrania, które zostaną stworzone przez uczestników, staną się integralną częścią instalacji dźwiękowej, która zostanie udostępniona w Młynach Rothera.
10 maja – spacer nad Kanałem Bydgoskim
Przygotowaliśmy dla Was plenerowy warsztat dźwiękowy, połączony z spacerem przyrodniczym. Wydarzenie poprowadzą dwie osoby. Za część dźwiękową odpowiedzialny będzie artysta dźwiękowy, producent muzyczny – Krzysztof Topolski. Spacer przyrodniczy poprowadzi, fotograf, ilustrator i przewodnik wypraw przyrodniczych – Dawid Kilon. W ramach wydarzenia nie tylko przyjrzymy się przyrodzie otaczającej Kanał Bydgoski, ale również posłuchamy dźwięków, które jej towarzyszą.
Spacer rozpoczniemy przy Śluzie nr IV, a zakończymy w okolicy Śluzy nr VI. Podczas spaceru poszukamy m.in. ptasich mieszkańców Kanału. Do dyspozycji uczestników będzie luneta, przez którą spróbujemy zajrzeć w niejedne ptasie oczy, a to czego nie zobaczymy, to spróbujemy usłyszeć. Podczas wydarzenia ukażemy również kontrast pomiędzy odcinkiem Kanału położonym bliżej ulicznego zgiełku, a jego drugą częścią, bardziej dziką i bliższą naturze.
Dźwięki otaczają nas od najwcześniejszych chwil życia. Słuchanie odbywa się nieustannie. W ciągu dnia otaczają nas dźwięki o różnym charakterze, różnej głośności, natężeniu i znaczeniu. Krajobraz akustyczny (soundscape) ciągle się zmienia. Nasze warsztaty będą dotyczyć relacji dźwiękowej człowiek-przyroda. Zaproponujemy namysł nad biofonią w mieście oraz zestaw ćwiczeń ze słuchana i tworzenia dźwięków. Zajmiemy się hałasem i zanieczyszczeniem dźwiękowym. Zastanowimy się jaki wpływ hałas ma na ludzi i zwierzęta. Będziemy realizować nagrania terenowe krajobrazu akustycznego oraz nagrania ludzkiego głosu zarejestrowane przez uczestników warsztatów. Będziemy tworzyć elementy składowe instalacji dźwiękowej i koncertu z pogranicza słuchowiska, opowieści, kompozycji elektroakustycznej, danych bioakustycznych oraz improwizacji głosowej.
Wybrane miejsca warsztatowe nawiązują do wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, która stała się inspiracją całego projektu.
Kup Bilet
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera