SHEN YUN Chiny sprzed komunizmu
Muzyka i taniec

SHEN YUN Chiny sprzed komunizmu

  • Wydarzenie archiwalne: 12.03.2024
Miejsce:
CKK JordankiToruń, Al. Solidarności 1-3

Rozbrzmiewa gong, kurtyna się podnosi a Twoim oczom ukazuje się niebiańska scena. Z morza kłębiastych chmur wyłaniają się niebiańskie panny. Mongołowie jadą konno przez stepy tak rozległe jak niebo. Ożywają klasyczne historie o miłości i smutkach, o radosnych i bohaterskich czynach. Będziesz zaskoczony, jak żywa, ekscytująca i głęboka może być chińska kultura klasyczna.„Eksplozja kolorów i dźwięków... Chińska kultura w swoim najpełniejszym kwiecie”. – Charlotte ObserverBoska kultura – utracona

Poprzez zapierający dech w piersiach taniec i muzykę, artyści Shen Yun opowiadają o czasach, kiedy boskie istoty stąpały po ziemi, pozostawiając po sobie kulturę, która inspirowała kolejne pokolenia. Starożytna chińska mądrość, przesiąknięta buddyjską i taoistyczną duchowością i wartościami, dała początek wszystkiemu, od innowacji w medycynie po operę, taniec, architekturę, a nawet sztuki walki. Jednak po dziesięcioleciach rządów komunistycznych wiele z tej inspirowanej przez Boga kultury zostało zniszczonych lub zapomnianych.

Odrodzenie 5000 lat cywilizacji
Shen Yun to wspaniałe artystyczne przebudzenie i uświetnienie bogatego dziedzictwa kulturowego Chin. Każdy spektakl składa się z około 20 utworów, szybko przechodzących z jednej legendy czy regionu lub dynastii do następnej. Tematyka obejmuje zarówno subtelną elegancję dam dworu z okresu Tang, jak i bohaterstwo walecznych generałów na polu bitwy, ponadczasowe dzieła filozoficzne Laozi oraz spektakularne sceny z magicznych krain. Niektóre utwory poruszają również temat współczesnych Chin, rzucając światło na ucisk, jakiego doświadcza wielu ludzi za swoje przekonania religijne, takie jak Falun Dafa. Te opowieści o odwadze są często tym, co widzowie uważają za najbardziej wzruszające i podnoszące na duchu. Dzieła Shen Yun przekazują niezwykłą głębię i bogactwo prawdziwej chińskiej kultury, a także przywracają do życia na scenie wspaniałość pięciu tysięcy lat cywilizacji.


Źródło: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

Aleja Solidarności 1-3
87-100 Toruń
tel.: 56 643 19 20

Powiązane wydarzenia

16
kwietnia (wtorek), godz. 18:00–20:00

GRA - Julia Wieniawa, Adam Woronowicz

17
kwietnia (środa), godz. 19:00–21:00

KULT AKUSTIK 2024

18
kwietnia (czwartek), godz. 19:00–21:15

Gala Muzyki Filmowej

19
kwietnia (piątek), godz. 19:30–21:30

Muzyka zespołu NIRVANA symfonicznie – przeniesiony