„Sakralne Instalacje Mobilne” Adama Grabowskiego
Sztuki wizualne

„Sakralne Instalacje Mobilne” Adama Grabowskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 22.07.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzem EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
„Sakralne Instalacje Mobilne” Adama Grabowskiego – to kolejna wystawa, którą Muzeum Etnograficzne udostępniło w spichlerzu w skansenie w Toruniu. Na wystawie zgromadzono najistotniejsze instalacje i kompozycje wielkoformatowe z ostatniej dekady będące połączeniem klasycznej rzeźby z animującymi je mechanizmami.

Adam Grabowski (ur. 1973 r.) jest artystą samoukiem, tworzącym w nurcie art brut. Urodzony w Rypinie jest związany z tym miejscem przez całe życie. Od zawsze fascynowała go sztuka sakralna, zwłaszcza gotycka i barokowa. Pod wpływem prac wielkich mistrzów, głównie Wita Stwosza, zwrócił się ku rzeźbiarstwu. Warsztatu uczył się całkowicie samodzielnie, konsultując jedynie kwestie materiałowe i technologiczne. Uległ urokowi rozsianych w wiejskim krajobrazie przydrożnych kapliczek i świątków. Na przełomie wieków nową fascynacją Grabowskiego stała się rzeźba monumentalna. Po zaangażowaniu w zajęcia warsztatowe, prowadzone przez rypiński Środowiskowy Dom Samopomocy, zaczął tworzyć rzeźby i kompozycje wielkoformatowe, w tym instalacje plenerowe wznoszone w nietypowej technice odlewów cementowych na zbrojeniu. Kolejny, i jak się wydaje najbardziej złożony, etap poszukiwań twórczych koncentrował się na zagadnieniu ruchu.

Wystawę zwiedzać można do końca sierpnia 2022 w cenie biletu do skansenu.

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel.: 56 622 80 91