Rok 1984 – Rockowy Teatr - spektakl
Muzyka i taniec

Rok 1984 – Rockowy Teatr - spektakl

  • Wydarzenie archiwalne: 16.03.2024
Miejsce:
Teatralna, 1, Grudziądz, 86-300, PolskaGrudziądz, Teatralna 1
Fundacja Dom Muzyki - Łódź ”Rok 1984 – Rockowy Teatr” inspirowany tekstem G. Orwell to kolejny spektakl Pachulskich, o unikalnej konstrukcji, łączącej zaskakujące środki artystycznego wyrazu. Twórcy sztuki - bracia Pachulscy dali się już poznać Widzom, m.in. z brawurowo wykonanego Mistrza i Małgorzaty jako wirtuozi przeplatania najwyższej jakości gry aktorskiej z towarzyszeniem muzyki na żywo. Rok 1984 to jedna z najlepiej opisujących totalitaryzm książek politycznych w historii. Sprawdźmy zatem wspólnie - jak wiele analogii z niej znajdziemy jeszcze w roku 2024.
Wizja świata Orwella ziszcza się na naszych oczach. To wizja antycywilizacji lub, jak kto woli, cywilizacji śmierci. Pisarz ostrzegał przed jej realizacją. Jakich form i pojęć używają bracia Pachulscy, żeby pokazać ten świat na teatralnej scenie i żeby zadać pytania: * Czy żyjemy w totalitaryzmie opartym na Orwellowskim angsocu? * Czym jest ów angsoc oparty na dwójmyśleniu, nowomowie i zmienności przeszłości? * Kto i w jakim celu go stworzył? * Czy wolność, prawda, godność i piękno – podstawy człowieczeństwa – to przeszłość, która na naszych oczach ulega zatarciu i unicestwieniu? * Czy istnieje jakakolwiek nadzieja na ocalenie wartości, które stanowią o istocie naszego człowieczeństwa? * Czy człowiek w uścisku totalitarnej bestii zdolny jest jeszcze do walki o własną wolność, godność i pamięć, czy jest już bezpowrotnie stracony, podobnie jak jego historia?
DEKLARACJA NIEPODLEGŁOŚCI: „Uważamy za niezbite i oczywiste prawdy, że ludzie stworzeni zostali równymi sobie, że Stwórca udzielił im pewnych praw niezbywalnych, w rzędzie których na pierwszym miejscu postawić należy prawo do życia, do wolności i do poszukiwania szczęścia, że w celu zapewnienia sobie tych praw ludzie ustanowili między sobą rządy, których władza wypływa z woli rządzonych, że ilekroć jakakolwiek forma rządu sprzeciwia się celowi, w jakim była ustanowiona, naród ma prawo zmienić ją lub znieść zupełnie, i ustanowić rząd nowy.”
Tekst: Robert Sakowski
Zdjęcia: Ukryte w kadrze
Obsada muzyczna: Piotr Pachulski Robert Szymański Daniel Frontczak Adam Marszałkowski Przemysław Wyrwas Qbek Weigel Obsada aktorska: Radosław Osypiuk Łukasz Bzura Halszka Lehman Iwona Dróżdż Mariusz Saniternik Konrad Michalak Adam Mortas Rafał Dąbrowski Marek Lipski Adaptacja i teksty: Arkadiusz Pachulski Muzyka: Piotr Pachulski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Saniternik
Produkcja: Andrzej Wójcicki
Reżyseria: Marek Pasieczny

Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr

ul. Teatralna 1
86-300 Grudziądz
tel.: 56 46 234 76

Powiązane wydarzenia

17
kwietnia (środa), godz. 09:00

Moralność Pani Dulskiej – spektakl (od 14. lat)

23
kwietnia (wtorek), godz. 09:00

„Sekrety lasu” – spektakl dla dzieci

23
kwietnia (wtorek), godz. 11:00

„Sekrety lasu” – spektakl dla dzieci