Rezerwat archeologiczny. Wystawy muzealne.
Dla dzieci  /  Dziedzictwo

Rezerwat archeologiczny. Wystawy muzealne.

  • dzisiaj
    ⟶ stała
Miejsce:
Muzeum w BiskupinieBiskupin
Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza – niezwykle istotne dla tzw. „archeologii mokrej” zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje:

  • obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja),

  • osady pierwszych rolników,

  • osady obronnej na półwyspie,

  • grobów skrzynkowych,

  • wioski piastowskiej,


oraz Chata Pałucka – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków.

więcej na: http://www.biskupin.pl/rezerwat-archeologiczny/

Wystawy muzealne

"Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice - pawilon wystawienniczy w Osadzie pierwszych rolników" (wystawa czasowa).

"Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku" - Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).

"Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa" - Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).

"Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim" - Pawilon Muzealny (wystawa stała).

Nie tylko zwiedzanie

Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem. Na tych, którzy lubią piknikować, czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem! Po odpoczynku proponujemy wybrać się w relaksujący rejs statkiem “Diabeł wenecki”.

Rodzinna gra terenowa

Przygotowaliśmy także nie lada gratkę dla rodzin! Na miejscu dostępna jest gra terenowa – „Poszukiwacze skradzionych skarbów”, która związana jest nierozłącznie z naszą najnowszą wystawą czasową pt. "Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa”. Więcej informacji o grze znajduje się TUTAJ.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W czasie czerwcowego weekendu możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej do nas zadzwonić i dokonać rezerwacji.

Zwiedzanie ze zwierzętami

Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.

Bilety

Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do Muzeum. Warto jednak oszczędzić czasu, kupując je wcześniej na stronie https://www.biskupin.pl/bilety/

 

Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Biskupin 3
88-410 Biskupin
tel.: 52 302 50 55