RegeneracJA na wystawie
Dziedzictwo

RegeneracJA na wystawie "Tajemnice codzienności..."

  • Wydarzenie archiwalne: 26.02.2023
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Drugie spotkanie wytchnieniowe dla kobiet.
W lutym spotkamy się na wystawie „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”, by niespiesznie i uważnie poznawać część poświęconą ludowej kuchni. Sprawdzimy, jakie mamy wyobrażenia na temat dawnego wiejskiego menu i chłopskich „sprzętów AGD”. Porozmawiamy o sytości i głodzie. Będziemy zgadywać, do czego służyły poszczególne przedmioty prezentowane na ekspozycji, sprawdzimy które z nich są podobne do elementów współczesnego wyposażenia kuchni, a które definitywnie odeszły do lamusa.
Uczestniczki dowiedzą się, co dawniej na wsi jadano, w jaki sposób pozyskiwano żywność i przygotowywano posiłki, a także kiedy był czas na obżarstwo, a kiedy należało pościć.
Na różne sposoby będziemy skupiać uwagę na przedmiotach dzień w dzień dotykanych rękami kobiet krzątających się w domostwach, by zaspokajać głód i pragnienie swoich bliskich i własne. Na koniec zrelaksujemy się w przestrzeni ekspozycji, dla chętnych na matach i pod kocykami (prosimy o przyniesienie własnych mat i kocyków).
Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska
Arsenał, parter. Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł
Liczba miejsc ograniczona

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu