Przestrzenne ilustracje. Warsztaty projektowania książek pop-up
Przestrzenne ilustracje. Warsztaty projektowania książek pop-up – warsztaty projektowe z cyklu Sztuka książki, prowadzone przez Martynę Kurowską z Działu Nauki i Literatury MOB.
Książki z ruchomymi elementami (nazywane w języku angielskim „pop-up books”, w języku polskim przyjęła się nazwa „książki-rozkładanki”) produkowano od XVII w., jednak ich geneza sięga już wieku XIII. Z początku były to książki do anatomii, przeznaczone głównie dla studentów medycyny. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku „inżynieria papieru” zaczęła służyć produkcji książek dla najmłodszych odbiorców.
Publikacje pop-up wyróżniają się konstrukcją i planowymi sceneriami. Umożliwiają animowanie ilustracji dzięki ruchomym elementom. Wycinanie i odpowiednie zaginanie papieru, a następnie doklejanie tak przygotowanych elementów we właściwym miejscu na rozkładówce to kolejne etapy prowadzące do powstania ruchomych i wieloplanowych obrazów. Otwierając książkę, sprawiamy, że struktury unoszą się lub poruszają dzięki papierowym mechanizmom.
Podczas warsztatów będziemy pracować na bazie prostych mechanizmów nad przestrzennymi ilustracjami do wierszy, które złożą się na indywidualny projekt artystycznej książki pop-up każdego z Uczestników.
Wstęp: 17 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu!
Dla wszystkich osób 14+ zdecydowanych na samodzielne działania plastyczne.
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy