Przelotne ptaki z Północy. Artyści, którzy rozsławili Italię
Przelotne ptaki z Północy. Artyści, którzy rozsławili Italię – wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu: Malarstwo dawnych mistrzów.
Bentvueghels albo Schildersbent byli jak przelotne ptaki. Przenosili się na chwilę do słonecznej Italii, ogrzewali się w blasku wielkich dzieł sztuki, a potem wracali w rodzinne kraje położne za granicą wielkich Alp. Zdobyte doświadczenia zabierali ze sobą, niełatwo było zapomnieć o wszystkich cudach, które zobaczyli, trudno było nie naśladować legendarnych twórców. Zdarzało się jednak, że niektórzy z nich osiadali we Włoszech i tak jak Van Wittel znacząco przyczyniali się do rozwoju malarstwa swojej nowej ojczyzny.
Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, obecnie kustoszka zbiorów malarstwa, od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kuratorka wystaw, m.in.: 36 x Rembrandt (2016), Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (2021), Mattia Preti. Partia tryktraka (2023) oraz pokazu dzieł Gaspara Van Wittela (w przygotowaniu).
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy