Poszerzenie Pola Dźwięku
Muzyka i taniec

Poszerzenie Pola Dźwięku

  • Wydarzenie archiwalne: 21.11.2022
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Bydgoszcz, Stary Rynek 24
Po pandemicznej przerwie WiMBP powraca z cyklem poświęconym relacjom, jakie zachodzą pomiędzy muzyką (i dźwiękiem w ogóle) a innymi dyscyplinami twórczymi. Tegoroczna edycja zwraca szczególną uwagę na uważność słuchania. Pochylasię nad samą naturą dźwięku, a także na literackich, filmowych, teatralnych i społecznych kontekstach muzyki. Festiwal, który przygotowaliśmy, to listopadowy tydzień wyjątkowych spotkań autorskich ze znakomitymi artystami, warsztatów muzycznych, prezentacji nietuzinkowych prac badających audiosferę, spektaklu teatralnego, gdzie muzyka pełni rolę narracyjną, realizacji filmowych uwydatniających aspekt dźwiękowy w otaczającym nas świecie. Poszerzenie Pola Dźwięku poświęca sporo uwagi twórczości związanej z field recordingiem (nagrania terenowe), stąd obecność artystów zajmujących się tworzeniem map dźwiękowych, rejestrujących brzmienie natury tu i teraz, a także poszukujących swoistej melodii i głosu otoczenia. Dlatego też jednym z istotnych punktów programu będzie spacer dźwiękowy po Bydgoszczy z Marcinem Dymiterem, który odpowiednio wcześniej przygotuje specjalną trasę wędrówki, aby uczestnikom ukazać, jak brzmi miasto. Z kolei warsztaty muzyczne przygotowane przez Mikołaja Trzaskę będą doskonałą okazją do poszerzenia swoich umiejętności, rozpoznania różnych ścieżek improwizacji muzycznej. Porozmawiamy również z Mikołajem Trzaską o jego autobiografii Wrzeszcz! Filip Szałasek i Piotr Dąbrowski podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniami w realizacjach nagrań terenowych. Festiwal zamknie spektakl To, która niesie Ilony Gumowskiej i Karoliny Kroczak z muzyką Marcina Karnowskiego, opowiadający o kobiecej percepcji, która pozwala na wielość, czule przyj przyjmuje, zabiera i niesie, a kiedy trzeba trwa i czeka. Na Poszerzeniu Pola Dźwięku nie zabraknie akcentów bydgoskich w postaci krótkometrażowych filmów Iskrą tylko (Gumowska/Karnowski) oraz Ewolucja brzmienia fortepianu (Jakub Szymczak), które pokażemy jako zapowiedź wydarzeń festiwalu. Filmową opowieść o niesamowitej sile poetyckiej drzemiącej w dźwięku ukaże John Grzinich w swoim obrazie zatytułowanym Curonia. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu Poszerzenie Pola Dźwięku są bezpłatne i odbywać się będą na Strychu w Bibliotece Głównej.

Poszerzenie Pola Dźwięku 2022 – program:

21 listopada 2022, godz. 18:00 Jakub Szymczak – „Ewolucja brzmienia fortepianu”, Gumowska/Karnowski – „Iskrą tylko”. Projekcja filmów krótkometrażowych
22 listopada 2022, godz. 18:00 John Grzinich – „Curonia”. Projekcja filmu. Audiowizualna impresja o audiosferze, Marcin Dymiter – spacer dźwiękowy po Bydgoszczy. Warsztaty z field recordingu.
23 listopada 2022, godz. 18:00 Marcin Dymiter – spotkanie autorskie wokół książki „Notatki z terenu”, Emiter – koncert na Strychu.
24 listopada 2022, godz. 18:00 Filip Szałasek – spotkanie autorskie wokół książki „Nagrania terenowe”, Piotr Dąbrowski – Mapy dźwiękowe, nagrania terenowe. Spotkanie autorskie wraz z prezentacją.
25 listopada 2022, godz. 18:00 Mikołaj Trzaska – spotkanie autorskie wokół książki „Wrzeszcz!”, Mikołaj Trzaska – warsztaty muzyczne, uważność słuchania, radość (współ)grania
26 listopada 2022, godz. 18:00 Ilona Gumowska, Karolina Kroczak, Emilia Biskupik – „Ta, która niesie” spektakl teatru tańca. Spotkanie ruchu i dźwięku. Opowieść o kobiecych strategiach przetrwania.
Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu Poszerzenie Pola Dźwięku są bezpłatne i odbywać się będą na Strychu w Bibliotece Głównej (Stary Rynek 24, II piętro)
 

Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy