Portret fotograficzny od Julii Margaret Cameron do Yousufa Karsha | Sztuka fotografii | wykład
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Portret fotograficzny od Julii Margaret Cameron do Yousufa Karsha | Sztuka fotografii | wykład

  • Wydarzenie archiwalne: 11.09.2024
Miejsce:
WOAK – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (Młyn Kultury)Toruń, ul. Kościuszki 75-77

Portret fotograficzny jako osobna dziedzina sztuki narodził się w drugiej połowie XIX wieku. Jedną z pierwszych osób zajmujących się tą dziedziną fotografii artystycznej była Julia Margaret Cameron. Opowieść o jej twórczości to punkt wyjścia kolejnego spotkania z cyklu „Sztuka fotografii”.

Bądźcie z nami w WOAK-u i posłuchajcie pasjonujących historii i mało znanych ciekawostek o początkach portretu fotograficznego. Przez dziesięciolecia zarzucano fotografom, że posługują się środkami wypracowanymi przez rysunek, grafikę i malarstwo.

– Była to jednak naturalna droga rozwoju sztuki fotograficznej – wyjaśnia Stanisław Jasiński, który przygotował i poprowadzi spotkanie. – Inspiracje malarstwem włoskim, holenderskim i angielskim czy ówczesną literaturą można dostrzec w twórczości Julii Margaret Cameron z lat 1863-1874. Twórczość tak zapewniła jej status prekursorki globalnego stylu, nazywanego piktorializmem.

Odmienny sposób portretowania prezentował Yousuf Karsch z lat 1940-1960, kolejny bohater opowieści. W dalszej części przedstawiony zostanie też projekt stworzenia portretu zbiorowego mieszkańców Niemiec, realizowany przez Augusta Sandera w latach 1908-1934 i projekt Zofii Rydet „Zapis socjologiczny” z lat 1970-1980, będący z kolei portretem zbiorowym starszych osób mieszkających wówczas w południowej Polsce.

Wykład z cyklu „Sztuka fotografii” poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.



Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu