Polskie ślady w Niemczech – pokaz filmu i dyskusja wokół książki
Film

Polskie ślady w Niemczech – pokaz filmu i dyskusja wokół książki

  • Wydarzenie archiwalne: 29.03.2023
Miejsce:
Kino CENTRUMToruń, Wały gen. Sikorskiego 13
Kino Centrum zaprasza na pokaz filmu i dyskusja wokół książki Polskie ślady w Niemczech. 

Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny


W ramach wydarzenia zaprezentowany zostanie film dokumentalny Pierwszy dzień (Der erste Tag) w reżyserii Christine Jezior i Sabiny Kaluzy. Po seansie odbędzie się spotkanie z dr. Andrzejem Kaluzą, który zaprezentuje książkę Polskie ślady w Niemczech.


O filmie:
Dokument opowiada o pierwszych dniach i tygodniach konfrontacji wyobrażeń Polaków o innym życiu z rzeczywistością zachodnich Niemiec. Czy potwierdził się ich idealny obraz o nowej ojczyźnie? Reżyserki spotkały się nie tylko z uchodźcami politycznymi, ale także osobami, które przekroczyły granicę z powodów gospodarczych lub ideowych i wybrały życie w zachodnich Niemczech.


O książce:

Polaków i Niemców łączy ponadtysiącletnie sąsiedztwo. Wielopłaszczyznowe kontakty, a przede wszystkim migracje z Polski do Niemiec miały większy wpływ na niemiecką codzienność, niżby się to mogło wydawać. Świadectwem tego są już nie tylko polsko brzmiące nazwiska i powiązania rodzinne, wyjazdy na saksy, życie polonijne, lecz także sukcesy Polaków czy migrantów z Polski w niemieckim życiu publicznym i naukowym, na arenach sportowych, w muzyce, sztuce czy literaturze.
Niniejszy kalejdoskop, wydany w języku niemieckim w 2018 roku, oferuje więcej niż tylko encyklopedyczne wzmianki o postaciach czy wydarzeniach. Stanowi raczej zaproszenie do zapoznania się z często nieznanymi lub wymagającymi ponownego odkrycia śladami polskości w Niemczech.
Po niemieckiej premierze książki i wielu spotkaniach z publicznością narodził się pomysł wydania kalejdoskopu w języku polskim. Wiele postaci i wydarzeń wymienionych w hasłach tej książki stanowić będzie naszym zdaniem novum także dla czytelnika polskiego.

Prezentacja książki odbędzie się dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Książka będzie dostępna w czasie prezentacji w cenie ok. 40 PLN.


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel.: 56 610 97 18

Powiązane wydarzenia

30
maja (wtorek), godz. 18:00

OPOWIEŚCI O KOLORZE: Granatowa elegancja