Pola Negri - W niewoli zmysłów
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja

Pola Negri - W niewoli zmysłów

  • Wydarzenie archiwalne: 24.10.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
Szykuje się nie lada gratka dla miłośników starego kina. 24 października dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK, opowie o Poli Negri. Prelekcja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Prof. Trojanowski: - Pierwsza polska gwiazda filmowa rozbłysnęła na ekranie warszawskiego kina Urania w dniu Bożego Narodzenia 1914 roku. Znana teatralnej publiczności 17-letnia Pola Negri odniosła duży sukces w dramacie "Niewolnica zmysłów". Wkrótce zainteresowała się nią kinematografia niemiecka. Jako czołowa gwiazda europejskich ekranów trafiła do Hollywood, zdobywając sławę na całym świecie. W dziejach X Muzy zawrotna kariera Apolonii Chałupiec z Lipna, charyzmatycznej aktorki, tancerki i piosenkarki, międzynarodowej ikony kina, należy do najbardziej spektakularnych i wciąż budzi żywe zainteresowanie.

Prelekcja w Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się w ramach obchodów Roku Poli Negri w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Fot. z kolekcji prof. Trojanowskiego.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.:56 622 66 42