Logo partnera
Wstęp wolny  /  Film

Pokaz filmów animowanych Piotra Dumały i spotkanie z autorem

  • Wydarzenie archiwalne: 03.12.2021
Miejsce:
CSWToruń, Wały gen. Sikorskiego 13

Kino Centrum zaprasza!


Kiedy: 3.12.2021 (piątek), godz. 18.15 (po wernisażu wystaw kolekcji sztuki CSW)

Wystawy kolekcji sztuki CSW: część I i część II


Wstęp wolny!


„Ostatnia wieczerza” (2019)

„Hipopotamy” (2014)

„Zbrodnia i kara” (2000)

„Franz Kafka” (1991)


Piotr Dumała (ur. 1956) – polski reżyser, scenarzysta, pisarz, rysownik, grafik, prozaik i autor oprawy plastycznej filmów animowanych. Profesor sztuki filmowej, wykładowca na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Wydziale Animacji University College of Arts Crafts and Design Konstfack w Sztokholmie w Szwecji i Uniwersytecie Harvarda w USA. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W swoich filmach animowanych korzysta z metody malowania i wydrapywania obrazów na płytach gipsowych. Laureat kilkudziesięciu prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce i na świecie.


O filmach:

„Ostatnia wieczerza” (2019)

Noc. Ciemność. W kadr wpada współczesny pociąg. W jego wnętrzu dostrzegamy scenę inspirowaną „Ostatnią Wieczerzą” Leonarda da Vinci. Obraz ożywa. Postaci powtarzają po wielokroć gesty przypominające spektakl współczesnego tańca gestu rozwijające się w kierunku zaskakujących morfingów… Film wyprodukowany przez FUMI Studio.


„Hipopotamy” (2014)

Siedem nagich młodych kobiet kąpie się wraz z dziećmi w rzece płynącej przez las. Idylla. Z ukrycia w cieniu nisko wiszących nad wodą gałęzi obserwuje ich grupa pięciu nagich mężczyzn. Są podnieceni. Jeden z nich decyduje się wreszcie na podryw ale kobieta odpycha go. Samiec niechcący upada do wody kompromitując się w oczach kolegów. Wściekły wstaje i próbuje siłą zdobyć kobietę. Film wyprodukowany przez FUMI Studio.


„Zbrodnia i kara” (2000)

Film powstał na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego. Młody mężczyzna, mieszkający na poddaszu starej kamienicy, morduje dwie stare kobiety. Świadkiem tego czynu był prawdopodobnie mężczyzna w cylindrze. Morderca powraca do swojej izdebki i tam przeżywa halucynacyjne lęki i wyrzuty sumienia. Krąży wokół miejsca zbrodni…..


„Franz Kafka” (1991)

Film inspirowany życiem i twórczością Franza Kafki.


Artykuł Pokaz filmów animowanych Piotra Dumały i spotkanie z autorem pochodzi z serwisu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel: 56 610 97 18

Powiązane wydarzenia

31
stycznia (wtorek)

Ferie w CSW! ☃

01
lutego (środa)

Ferie w CSW! ☃

02
lutego (czwartek)

Ferie w CSW! ☃