Piękno na co dzień i dla wszystkich | otwarcie Festiwalu Zapomnianych Kultur "Fajans_storie"
Uroczyście otwieramy I edycję Festiwalu Zapomnianych Kultury pod hasłem “Fajans_storie”.
Opowiadamy niezwykłą historię i herstorię włocławskiego fajansu z perspektywy zwykłych osób.
Festiwal zainauguruje krótki wykład Marty Kołacz zatytułowany “Piękno na co dzień i dla wszystkich. Przyczynek do dyskusji o polskim dizajnie i włocławskich fajansach”.
Wśród masy przeciętnych pod względem jakości artystycznej wyrobów doby PRL, fajanse z Włocławka są rarytasem niczym bakalie w serniku.
Włocławska ceramika stanowiła smakowite uzupełnienie zarówno wystroju wnętrz prywatnych mieszkań, jak i przestrzeni publicznych. Atrakcyjna, bez dwu zdań piękna, co więcej używana na co dzień i przez wszystkich.
Spróbujmy wspólnie prześwietlić dlaczego. Na czym polegał przepis na włocławski sukces? Kto i co złożyło się na wyjątkowość tego zjawiska i czy w ogóle byłoby ono dzisiaj możliwe?
Marta Kołacz - Kuratorka programowa Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W przeszłości związana z CSW w Toruniu, gdzie m.in. współorganizowała TORMIAR. Festiwal Architektury Wzornictwa. Uczy o dizajnie. Opowiada dlaczego architektura wnętrz PRL bywa wartościowa. Stara się zarażać entuzjazmem do polskiej architektury, wzornictwa i sztuki użytkowej doby PRL.
Wstęp wolny!
Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu