Paski i prążki w modzie i obyczajach
Dziedzictwo  /  Edukacja / warsztaty

Paski i prążki w modzie i obyczajach

  • Wydarzenie archiwalne: 16.09.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Paski i prążki w modzie i obyczajach – wykład prof. Krzysztofa Trojanowskiego (UMK), w cyklu Historia mody

Znane już w starożytności, w czasach średniowiecza kojarzyły się z grzechem, szaleństwem i wykluczeniem, awansując w renesansie do rangi oryginalnego i cenionego elementu ekscentrycznej mody. Kolorowe pasy, paski i prążki pojawiały się w ubiorach, wyposażeniu wnętrz i przestrzeni publicznej pod wpływem inspiracji kulturą Orientu i na fali wydarzeń politycznych, zdobiły, skandalizowały i nabierały symbolicznych znaczeń. Wraz z modą na kąpiele morskie w XIX wieku upowszechniły się paski marynarskie, które szybko zyskały cechy szlachetnej elegancji. Wykwintne kreacje haute couture i wygodne ubiory sportowe, kolorowe dodatki w deseń zebry i wzór szewronu, męskie koszule w prążki i damskie sukienki w stylu op-art – pasy i paski wciąż zaskakują różnorodnością i oryginalnością.

Wykład poprowadzi prof. Krzysztof Trojanowski – naukowiec w Katedrze Filologii Romańskiej UMK w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu XX-wiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina. Autor bogatej monografii mody francuskiej okresu wojennego – Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa (2014) wyd. PWN.

Wstęp – 7 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.plDecyduje kolejność zakupu biletów



Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy