Logo partnera
Edukacja / warsztaty

„Papierowe kreacje origami" - lekcja muzealna przygotowywania origami

  • Wydarzenie archiwalne: 05.02.2022
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
Zajęcia z cyklu: „Daleki Wschód bliżej nas”- „Papierowe kreacje origami"- lekcja muzealna przygotowywania origami dla osób powyżej 10 lat (bez górnej granicy wieku).

Papierowy żuraw w locie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów sztuki składania papieru. Origami, początkowo związane ze sferą boską, dziś zapewnia również rozrywkę. Na spotkaniu poznamy i wykonamy kilka wzorów do wykorzystania w zabawie oraz w codziennym użytku.

Składanie papieru sprzyja współpracy między zmysłami, kształtuje koordynację wzrokowo – ruchową. Stosując technikę origami, możemy rozwijać całą sferę sprawności manualnej (usprawnianie dłoni, motoryki małej). Do składania papieru nie potrzebujemy specjalnych narzędzi, wystarczą tylko ręce, które z czasem stają się coraz bardziej wrażliwe i sprawne.

Origami może być wykorzystywana także w pracy z osobami o zaburzeniach osobowościowych i psychicznych, mających trudności z koncentracją, z przyswajaniem wiedzy. Dowiedziono, że origami doskonale sprawdza się w terapii zaburzeń różnego charakteru i stopnia. Proponowana jest, jako metoda wspierająca rozwój. Funkcję terapeutyczną spełnia, pobudzając układ nerwowy, integrując w czasie składania papieru pracę obu półkul mózgowych. Uczestnicy zajęć odbierają wrażenia za pomocą kilku zmysłów (dotyk, wzrok, słuch) równocześnie.

Zajęcia poprowadzi Wojciech J. Nowak, japonista, tłumacz, bibliofil z kulinarnym zacięciem. Asystent na specjalności japonistyka na UMK. Stypendysta japońskiego ministerstwa edukacji (MEXT) i Fundacji Japońskiej. Prowadzi badania nad japońską literaturą przednowożytną, realizuje się jako praktyk na polach dydaktyki i tłumaczeń.

Wstęp do muzeum: 8 zł (od osoby) - max. 10 osób

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.Bilety można zakupić:

- w kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 (z wyjątkiem poniedziałków)

- przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497

W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – ORIGAMI – imiona i nazwiska uczestników – adres e-mail – numery telefonu”, oraz przesłać potwierdzenie przelewu na adres: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl

 

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy