PANORAMA MIASTECZKA - wystawa Ewy Cieniak
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

PANORAMA MIASTECZKA - wystawa Ewy Cieniak

  • Wydarzenie archiwalne: 10.09.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Wieża CiśnieńBydgoszcz, Filarecka 1
Tytułowa panorama to długa na ponad 20 metrów i szeroka na 1 metr tkanina haftowana ręcznie. To zbiorowy portret ponad 100 osób – mieszkańców i sympatyków miasta Koluszki oraz osób stąd pochodzących. Pojawiły się w Panoramie także postaci historyczne, m.in. Władysław Strzemiński
i Katarzyna Kobro, którzy przez jakiś czas mieszkali, nauczali i tworzyli w Koluszkach.

Ludzie, ich portrety są esencją Panoramy, bo to oni tworzą to miasto, dają mu swoją energię, talenty, pomysły i zapał do ich realizacji. W projekcie pojawiają się m.in. przedsiębiorcy, artyści różnych dziedzin, sportowcy, pasjonaci, starsze i młodsze pokolenie. Dzięki projektowi udało się poznać ze sobą osoby, które się nigdy dotąd nie spotkały, a czasem nie wiedziały nawet o swoim istnieniu, co artystka uważa za swój olbrzymi sukces.

W projekt włączone zostały również postaci z przeszłości Koluszek. Oprócz wspomnianych wcześniej Strzemińskiego i Kobro – pojawia się w projekcie Julian Przyboś, żydowski chłopiec z getta, które istniało w Koluszkach w czasie II wojny światowej. Jest tu też scena z warsztatu krawieckiego sprzed kilkudziesięciu lat.

Wątki międzynarodowe pojawiają się przy okazji mieszkających w Tel-Awiwie kobiet, których korzenie związane są z Koluszkami oraz pochodzących z Ukrainy dwóch sióstr, obecnie tu mieszkających.

Jednym z miejsc w Koluszkach, które artystka upodobała sobie najbardziej jest Dworzec Kolejowy. Wiąże się z nim wiele wspomnień z podróży między Koluszkami, Łodzią i Warszawą. Ponieważ budynek ten wkrótce zniknie z powierzchni ziemi, zastąpiony przez nowy obiekt, postanowiono, że stanie się jednym z bohaterów Panoramy.

Źródło: Muzeum Wodociągów

Powiązane wydarzenia