Panneau auli uniwersyteckiej w kontekście życia i twórczości Stefana Knappa
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Literatura

Panneau auli uniwersyteckiej w kontekście życia i twórczości Stefana Knappa

  • Wydarzenie archiwalne: 12.06.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
12 czerwca zapraszamy na premierową prezentację 15. tomu serii „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”.

„Bohaterką” spotkania będzie ów tom – monografia Toruńskie rocznice kopernikańskie: fakty, ideologie, kreacje oraz panneau auli uniwersyteckiej. O dziele zaprojektowanym przez Stefana Knappa opowie dr hab. Michał Pszczółkowski.

Punktem wyjścia dla opowieści Michała Pszczółkowskiego o twórczości Stefana Knappa jest niezwykłe dzieło tego znakomitego artysty – charakterystyczna kompozycja (panneau) z 1973 roku o tematyce kopernikańskiej znajdująca się na ścianie auli uniwersyteckiej. To jeden z najważniejszych przykładów twórczości Artysty. Michał Pszczółkowski przygotował prezentację na podstawie artykułu opublikowanego w 15. tomie serii „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”. Prelegent przedstawi postać Stefana Knappa, dzieje jego życia naznaczone wielką historią, ewolucję stylu i artystyczne poszukiwania, na których piętno odcisnęły doświadczenia wojenne. Ukazanie panneau w tak szerokim kontekście pozwoli lepiej zrozumieć ideę dzieła i przekaz Artysty.

W kwestii odbioru sztuki nowoczesnej Michał Pszczółkowski przytacza anegdotę: Pewnego razu jeden ze zwiedzających wystawę Picassa zwrócił się do samego malarza: – Przepraszam, mistrzu, ale ja zupełnie nie rozumiem tych pańskich dzieł. Picasso odpowiedział: – A czy rozumie pan język chiński? Odpowiedź brzmiała: – No, nie. Artysta rzekł: – Widzi pan, ze sztuką jest tak, jak z językiem chińskim. Trzeba się go uczyć, aby zrozumieć. Taki jest również cel cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia” – uświadamianie wartości i znaczenia dzieł, których zrozumienie nie jest sprawą łatwą i oczywistą.

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Podczas spotkania będzie można nabyć 15. tom „Zabytków toruńskich młodszego pokolenia”.

Wstęp jest bezpłatny.

Fot. Wojciech Balczewski

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu