Logo partnera
Muzyka i taniec

PAMIĘCI PRYMASA TYSIĄCLECIA STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO

  • Wydarzenie archiwalne: 25.09.2021
Miejsce:
Filharmonia PomorskaBydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6

59. BYDGOSKI FESTIWAL MUZYCZNY PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ
Zespół wokalny Bornus Consort w składzie:

Marcin Bornus-Szczyciński kierownictwo artystyczne

Robert Pożarski

Robert Lawaty

Paweł Szczyciński

Mirosław Borczyński

Stanisław Szczyciński

Cezary Nelkowski prowadzenie


 


śpiewy z rękopisów franciszkańskich


 


WSTĘP WOLNYBornus Consort powstał W 1981 w odpowiedzi na zamówienie redakcji muzyki dawnej Polskiego Radia. Śpiewacy jako pierwsi w Polsce podjęli próbę historycznej rekonstrukcji brzmienia dawnego zespołu wokalnego. W swojej pracy korzystali z dostępnej w Europie wiedzy historycznej, wzbogaconej o własne badania nad traktatami, muzycznymi zapisami rękopiśmiennymi i starodrukami. Pionierskie wykonania polskiej muzyki przełomu XVI i XVII wieku weszły dziś do kanonu polskiej fonografii. Dziś zespół zajmuje się głównie monodią liturgiczną XIII stulecia. Bornus Consort był nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk 1996 (wraz z Linnamuusikud z Tallina) w kategorii Płyta Roku Muzyka Dawna za płytę Mielczewski (Dux/Multi Culti).

Marcin Bornus-Szczyciński – jeden z pionierów wykonawstwa wokalnej muzyki barokowej w Polsce, założyciel Bornus Consort. W 1986 w ramach stypendium rządu francuskiego odbył kurs mistrzowski w Konserwatorium w Paryżu. Ostatnio poświęcił się niemal wyłącznie monodii, szczególnie liturgicznej. Sam siebie chętniej niż muzykiem nazywa „tradycjonarzem”, zajmującym się rozpoznawaniem, utrwalaniem i upowszechnianiem rozmaitych tradycji lokalnych. Był także inicjatorem i twórcą Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu oraz projektu „Siedem Tradycji” w ramach Festiwalu Kraków 2000. Prowadzi międzynarodowy festiwal „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Od 1991 wykłada liturgiczny śpiew tradycyjny w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie i Warszawie.  W 2019 został laureatem medalu Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga).

Koncert odbędzie się w murach Sanktuarium Maryjnego w Rywałdzie (woj. kujawsko-pomorskie). Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1319. Klasztor zbudowany został w połowie XVIII w. Szczególną cześć dla cudownej figury Matki Bożej w Rywałdzie okazują polscy Romowie. Kustosze Sanktuarium rywałdzkiego – Bracia Mniejsi Kapucyni, duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu – sprawują swą posługę wobec pielgrzymów w duchu franciszkańskim.

W nocy z 25 na 26 września 1953 aresztowano i na trzy lata uwięziono ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym miejscem jego odosobnienia (od 26 września do 12 października) stał się klasztor w Rywałdzie.Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

ul. Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz
tel.:52 321 04 67

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 19:00

Antoni Wit

17
grudnia (sobota), godz. 10:30

135. Od brzuszka do uszka maluszka

17
grudnia (sobota), godz. 11:00

Akademia WioliMisia

17
grudnia (sobota), godz. 12:30

135. Od brzuszka do uszka maluszka