PAMIĘCI GRUPY ŁADOSIA
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Piotr Pławner skrzypce, dyrygent
dr Danuta Drywa prelekcja
Gustav Mahler (1860-1911) – Adagietto z V Symfonii
Edward Elgar (1857–1934) – Salut d’Amour
Jules Massenet (1842-1912) – Medytacje z „Thaïs”
Szymon Laks (1901-1983) – Sinfonietta for strings
Edward Elgar (1857-1934) – Sospiri
György Ligeti (1923-2006) – Old Hungarian Ballroom Dance
Koncert poprzedzi wykład dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof w Sztutowie o działalności „Grupy Ładosia” na rzecz ratowania europejskich Żydów od zagłady.
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP
Uprzejmie informujemy, że zakup biletu na koncert w Filharmonii Pomorskiej jest jednoznaczny z przyjęciem do wiadomości i stosowania regulaminu pod nazwą: „Warunki uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Filharmonię Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy podczas trwania epidemii SARS-CoV-2 COVID-19”. Niezastosowanie się do jego zapisów, szczególnie tych mówiących o konieczności zakrywania ust i nosa, skutkować może przerwaniem koncertu, wezwaniem służb porządkowych i wyproszeniem osób łamiących te zapisy oraz obciążeniem ich wszelkimi kosztami interwencji.
OBOWIĄZKOWA KARTA UCZESTNIKA KONCERTU>>
Przed każdym koncertem od Melomanów będziemy pobierać dane osobowe w postaci imienia, nazwiska oraz nr tel. kontaktowego w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Dane udostępnione będą jedynie instytucjom uprawnionym ustawowo, w tym właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu.
Rok 2021 uchwałą Sejmu RP został ustanowiony Rokiem Grupy Ładosia. Grupa Aleksandra Ładosia (posła RP w Szwajcarii), złożona z polskich dyplomatów, pracowników Poselstwa RP w Bernie i przedstawicieli organizacji żydowskich, uratowała europejskich Żydów przed transportem do obozów zagłady w czasie II wojny światowej, zdobywając i fałszując dla nich „paszporty życia” (ok. 10 tys.) państw południowoamerykańskich.
Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Wirtuoz jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa – w X Konkursie Wieniawskiego w Poznaniu (1991), w Bayreuth (1991), Monte Carlo (1994) oraz w prestiżowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).
Więcej>>
dr Danuta Drywa, historyk Zagłady i kierownik Działu Dokumentującego w Muzeum Stutthof w Sztutowie, które zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof.
Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy