Otwarcie wystawy "Nabytki 2021"
Dziedzictwo

Otwarcie wystawy "Nabytki 2021"

  • Wydarzenie archiwalne: 18.04.2022
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
W poniedziałek, 18 kwietnia 2022 r. przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków, obchodzony od 1983 roku w dniu 18. kwietnia. Dzień ten wpisany został przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.

Grudziądzkie Muzeum od lat z okazji tego święta przygotowuje prezentację nabytków, które w minionym roku trafiły do muzealnych zbiorów i wzbogaciły kolekcje poszczególnych działów.

W tym roku prezentujemy zabytki z zakresu historii, sztuki i etnografii oraz numizmatyki.

Szczególnej uwadze polecamy eksponat, który znalazł się w zbiorach Muzeum dzięki hojności mieszkańców Grudziądz – Figurka Małpki ze sztucznej lawy wulkanicznej, z lat 20. XX w., wyprodukowana przez Wulkanit – Grudziądz.

Ponadto na wystawie zobaczyć można także m.in. dar Rodziny Dobrzańskich – kolekcję odznaczeń Henryka Grendy – żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie), uczestnika bitwy o Monte Cassino (1944 r.).

Wśród prezentowanych eksponatów na uwagę zasługują również skrypty poświęcone teorii jazdy oraz zasadom i metodom wyszkolenia wojskowego, album z fotografiami z Wysp Kanaryjskich i Kamerunu z początku XX w. czy pamiętnik Janiny Klattówny.

Przy okazji tego święta nie można zapomnieć o muzealnych obiektach – spichrzach, górze zamkowej, gmachu głównym (dawniej siedziba klasztoru benedyktynek), które niewątpliwie są jednymi z najcenniejszych i najpiękniejszych reprezentantów dziedzictwa kulturowego na mapie naszego miasta i regionu. Zachęcamy do podziwiania panoramy grudziądzkich spichrzy wraz z głównym budynkiem Muzeum oraz do spaceru na górę zamkową.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to także moment, w którym szczególne podziękowania składamy konserwatorom i wszystkim tym, dla których wartością jest troska o dziedzictwo kulturowe.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

ul. Wodna 3/5
86-300 Grudziądz
tel: 56 46 590 63, 56 46 590 63 w.13