Orkiestra WOAK-u Vabank
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

Orkiestra WOAK-u Vabank

  • Wydarzenie archiwalne
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (Młyn Kultury)Toruń, ul. Kościuszki 75-77

Próby odbywają się we wtorki i piątki
w godz. 18.00 - 21.00
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu 
przy ulicy Kościuszki 75-77 (IV piętro)

więcej informacji: waldemar.urbanski@woak.torun.pl


Orkiestra powstała w roku 1987 z inicjatywy Benedykta Leszczyńskiego - dyrektora WDK w Toruniu. Pierwszymi opiekunami artystycznymi zespołu byli Zenon Studziński i Marek Kubiak.
Pierwszy publiczny koncert w skromnym jeszcze, zaledwie osiemnastoosobowym składzie orkiestra zagrała jesienią 1988 r.W latach 1990-2004 kapelmistrzem orkiestry był Edward Ceglarek. To głównie dzięki jego staraniom poziom artystyczny zespołu osiągnął tak wysoki pułap. Muzycy wielokrotnie udowadniali, że mogą stawać w konkursowe szranki nawet z orkiestrami profesjonalnymi. W roku 1998 Orkiestra Dęta WOAK koncertowała w duńskim mieście Aabenrea i była jedynym zespołem amatorskim obok sześciu orkiestr zawodowych, m.in. z Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Orkiestra jest doskonale znana poza granicami kraju. Jej członkowie muzycy mają w swoim dorobku koncertowym występy w całej Europie, m.in. w Holandii, na Litwie, a także w Estonii i Belgii. W 2000 r. zespół reprezentował środowisko artystyczne województwa kujawsko-pomorskiego na wystawie EXPO 2000 w Hanowerze.
Orkiestra występowała na wszystkich najważniejszych przeglądach w regionie oraz na kilku festiwalach ogólnopolskich, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. 
W repertuarze zespołu znajdują się zarówno "obowiązkowe" marsze, jak i inne miłe dla ucha utwory: tematy z operetek, popularne piosenki standardy jazzowe i "evergreens" muzyki rozrywkowej.
W latach 2004-2022 kapelmistrzem zespołu był Jerzy Derkowski, obecnie jest Waldemar Urbański.

więcej informacji: 
Weronika Droszcz
e-mail: weronika.droszcz@woak.torun.pl

 


30-lecie istnienia Orkiestry Dętej WOAK

jubileusz orkiesty net

Rozmowa z Jerzym Derkowskim, dyrygentem Orkiestry Dętej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu,
która obchodzi w tym roku jubileusz trzydziestolecia istnienia. 

http://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/wywiad-tygodnia/31559-wtedy-mowia-o-fajnie-grali

 

Galeria zdjęć z koncertu
fot. Stanisław Jasiński


5 KUJAWSKO-POMORSKIE FORUM EKONOMII SPOŁECZNEJ

12 września 2014 r.
Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Na Forum wystąpiła nasza orkiestra dęta...

fot. Stanisław Jasiński

swoją twórczość przedstawił nasz Klub Rękodzieła Artystycznego...

fot. Stanisław Jasiński

oraz wystąpił nasz Cyrk Cool-Kids.

fot. Stanisław Jasiński

25-lecie istnienia Orkiestry Dętej WOAK

Prezentacja z okazji 25-lecia orkiestry

25-LECIE ORKIESTRY DĘTEJ
WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA ANIMACJI KULTURY
W TORUNIU

 
W Sali Wielkiej toruńskiego Dworu Artusa 7 października Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu świętowała jubileusz 25-lecia. Uroczysty koncert zgromadził jej sympatyków, instrumentalistów w przeszłości związanych z zespołem, rodziny muzyków. Orkiestra otrzymała upominki i okolicznościowe adresy od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Torunia Mariana Frąckiewicza, Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. W gronie gości znaleźli się reprezentująca Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Marzanna Olszewska, Przewodniczący Rady Miejskiej Torunia Marian Frąckiewicz, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Toruniu Zbigniew Derkowski. Przyjechali reprezentanci zaprzyjaźnionej Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury w Chełmnie. Przybyli reprezentanci Chóru Męskiego Copernicus, Chóru Lutnia i innych zespołów artystycznych.

Pamiątkowymi dyplomami zostali uhonorowani przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu związani z Orkiestrą: Stanisław Daszkowski, Jerzy Derkowski, Tomasz Derkowski, Wojciech Gębotyś, Maciej Kardas, Dariusz Kukliński, Tomasz Mirowski, Jan Popławski, Adam Skowroński i Sławomir Tutak.

Podczas jubileuszowego koncertu zespołem dyrygował jej kapelmistrz Jerzy Derkowski. Z batutą stanął przed zespołem również jej poprzedni kapelmistrz Edward Ceglarek.

W repertuarze jubileuszowego koncertu znalazły się m. in. utwory marsz HerkulesBurgenland R. Becka, Blues, promenade and happy tune Keesa Schoonenbeeka, temat tytułowy z filmu 1492: Wyprawa do raju kompozycja Vangelisa w aranżacji Rona Sebregtsa, polka Mój bas, Mazur z kantyleną na orkiestrę Juliana Kwiatkowskiego, What a Wonderful World  tango La Paloma Hansa Kolditza, wiązanka walców Johanna Straussa w aranżacji Hansa Kolditza, melodia Eye of the Tiger z filmu Rocky 3 skomponowana przez Jamesa M. Peterika i Franka M. Sullivana III w aranżacji Petera Kinga, polka On the autobahn Slavko Avsenicka w opracowaniu Siegfrieda Rundela, Rumba of  love Güntera Norisa, kompozycja  Henry`ego Manciniego Peter Gunn – temat z filmu Blues Brothers w aranżacji Jana van Kraeydonca, My way  Harolda Kandera – temat z filmu New York, New York, Rock around the clock Maxa C. Freedmana i Jimmy`ego de Knigta w aranżacji Zane Van Aukena. Tadeusza Gernanda w opracowaniu Juliana Kwiatkowskiego, polka Georga Davida Weissa i Roberta Thiele w aranżacji Haralda Kolascha, Jacques`a Revaux i Claude`a Francois w aranżacji Johna Cacavasa, kompozycja Johna

Koncert wzbogaciły tańce par: Roberta Borkowskiego i Moniki Słupskiej ze Szkoły Tańca BIT  w Toruniu, pracujących pod kierunkiem Beaty i Tomasza Borkowskich oraz Mai Kowalskiej i Damiana Szymeckiego, Alicji Minc i Michał Grzejdy, Oli Aleksy i Adama Gradowskiego z Zespołu Pieśni i Tańca Młody Toruń, którego kierownikiem i choreografem jest Pani Katarzyna Bilska.

Jubileuszowy koncert dowiódł, że nieprzypadkowo w nazwie wielopokoleniowej Orkiestry często pojawia się przymiotnik: młodzieżowa. Wykonywane utwory zabrzmiały radośnie, lekko – i spotkały się z niezwykle życzliwym przyjęciem przez publiczność. Były bisy, była owacja na stojąco.

Historię zespołu przybliżyła publiczności prezentacja multimedialna, na którą złożyły się archiwalne fotografie. Zespół został utworzony w 1987 roku w ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury (w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia przekształconym w Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury) w Toruniu z inicjatywy dyrektora placówki Benedykta Leszczyńskiego. Z osiemnastu muzykami – jej pierwszym składem – pracowali: kapelmistrz Zenon Studziński i instruktor muzyki Marek Kubiak. Po raz pierwszy zespół koncertował jesienią 1988 roku. W następnym roku występował w Holandii, w kolejnym w Estonii.

We wrześniu 1990 roku kierownictwo artystyczne Orkiestry objął Edward Ceglarek – i dyrygował nią do 2003 roku. Od niego przejął batutę Jerzy Derkowski, związany z zespołem od 1991 roku. Dyryguje Orkiestrą, współpracując z  instruktorami muzyki: Stanisławem Daszkowskim i Tomaszem Mirowskim – prowadzącymi próby indywidualne i zespołowe, uczestniczącymi w koncertach.

W 1993 roku wspólny koncert Orkiestry z goszczącą w Toruniu Orkiestrą Dętą z Dorst w Holandii zainicjował rozwijającą się w latach następnych współpracę obu zespołów. Ich wspólny koncert uświetnił w 1997 roku uroczystości jubileuszu 125-lecia Dorst.

Toruńscy instrumentaliści występują w pięknych mundurach, które otrzymali od drugiej zaprzyjaźnionej holenderskiej orkiestry – Drumfanfare De Valkenieren z Valkenswaard.

Obecnie Orkiestra liczy ponad trzydziestu instrumentalistów. W większości są to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci. Są też młodzi ludzie, którzy ukończyli edukację i rozpoczęli pracę zawodową. Są również osoby, które już pracę zawodową już zakończyły. Dla każdego z instrumentalistów granie w Orkiestrze jest spełnianiem artystycznych pasji. Niezależnie od stażu artystycznego muzyków tych łączy dążenie do osiągania jak najwyższego poziomu; każdy dokłada starań, by nie tylko samemu jak najlepiej grać, ale i dobrze grać w zespole.

Orkiestra zdobywała nagrody podczas Wojewódzkich Konkursów Orkiestr Dętych O Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz innych przeglądów i festiwali. Orkiestra koncertowała w wielu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, w Belgii, Danii, Estonii, Holandii, na Litwie, w Niemczech. Każdego roku zespół uczestniczy w Ogólnopolskich Festiwalach Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie i Brodnickich Impresjach Muzycznych w Brodnicy.

W repertuarze Orkiestry znajduje się muzyka marszowa, poważna (m. in. utwory Fryderyka Chopina, Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta), sakralna, rozrywkowa, filmowa.

Orkiestra chętnie przyjmuje zaproszenia na koncerty. Uwagę słuchaczy niezmiennie przyciągają donośnie brzmiące dźwięki instrumentów podczas przemarszów zespołu. Szczerymi brawami są nagradzane występy w salach koncertowych i w plenerze.

 

Jubileuszowe za-Dęcie

 
Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury obchodzi w tym roku jubileusz ćwierćwiecza istnienia. Z tej okazji w piątek 7 września o godzinie 1800 zespół wystąpił w toruńskim Dworze Artusa. Uroczysty koncert dedykowany jest byłym członkom, przyjaciołom i wszystkim miłośnikom zespołu.

W ciągu 25 lat istnienia przez zespół przewinęło się kilkuset muzyków. Część pojawiała się na krótki, lecz wielu instrumentalistów związało się z Orkiestrą Dętą WOAK na wiele lat. Obecnie zespół liczy ponad trzydziestu instrumentalistów. W większości są to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci, a także młodzi ludzie, którzy ukończyli edukację i rozpoczęli pracę zawodową. Grają też osoby, które już przeszły na emeryturę. Dla każdego z instrumentalistów granie w Orkiestrze jest spełnianiem artystycznych pasji. Niezależnie od stażu artystycznego muzyków tych łączy dążenie do osiągania jak najwyższego poziomu.

 
Orkiestra powstała w Wojewódzkim Domu Kultury w Toruniu w 1987 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora instytucji Benedykta Leszczyńskiego. Pierwszymi opiekunami zespołu byli: kapelmistrz Zenon Studziński i instruktor muzyki Marek Kubiak. Przez trzynaście lat (w okresie 1990-2003) Orkiestrą dyrygował Edward Ceglarek, natomiast od 2003 roku do dziś kapelmistrzem jest Jerzy Derkowski, którego wspierają dwaj instruktorzy muzyki: Stanisław Daszkowski i Tomasz Mirowski.

O poziomie Orkiestry, którą dyryguje Jerzy Derkowski świadczą choćby puchary zdobyte podczas Wojewódzkich Konkursów Orkiestr Dętych O Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz innych przeglądów i festiwali. Orkiestra koncertowała w wielu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, w Belgii, Danii, Estonii, Holandii, na Litwie, w Niemczech. Każdego roku zespół uczestniczy w Ogólnopolskich Festiwalach Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie i Brodnickich Impresjach Muzycznych w Brodnicy.

Ponieważ w repertuarze Orkiestry znajduje się zarówno muzyka marszowa, poważna (m.in. utwory Fryderyka Chopina, Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta), jak i standardy muzyki rozrywkowej, program jubileuszowego koncertu będzie ciekawy i zróżnicowany.



Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 16:30–20:00
⟶ DO 19.04

Intensywne warsztaty wokalne z Joanną Czajkowską

20
kwietnia (sobota), godz. 10:00–14:00

Warsztaty z emisji dla męskich głosów

20
kwietnia (sobota), godz. 18:00

Twórczy Ferment: koncert w ciemności Oli Sobczak