Oprowadzanie kuratorskie - wystawa "Tyle razy we krwi skąpana..."
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Oprowadzanie kuratorskie - wystawa "Tyle razy we krwi skąpana..."

  • Wydarzenie archiwalne: 22.02.2024
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w GrudziądzuGrudziądz, ul. Spichrzowa 11/13

Zapraszamy na spotkanie z kuratorem wystawy - Łukaszem Ciemińskim, który w czwartek, 22 lutego 2024 r. o godz. 17.00 zaprasza do wspólnego zwiedzania i wysłuchania opowieści o zaprezentowanej na wystawie kolekcji; ul. Spichrzowa 11/13, wstęp wolny.


„Tyle razy we krwi skąpana. Martyrologia Polski w rzeźbie ludowej z kolekcji Louisa Galińskiego”. Wystawa prezentuje wybrane prace z bogatej kolekcji Louisa Galińskiego – niemieckiego kolekcjonera i miłośnika polskiej sztuki ludowej. 

Przez szereg lat Galiński odbywał wyprawy śladami twórców nieprofesjonalnych, z którymi połączyły go bliskie relacje, stające się pretekstem do pozyskiwania i zamawiania nowych prac. Z zachwytu nad sztuką ludową zrodziła się chęć nauki języka polskiego, by nie tylko przez pryzmat sztuki zrozumieć Polaków i ich trudną, niejednokrotnie bolesną historię. 

Tematyka kolekcji jest zróżnicowana, od rzeźb o charakterze sakralnym po przedstawienia dotyczące martyrologii Polaków, których ojczyzna zaatakowana została przez dwa wrogie mocarstwa – III Rzeszę i Związek Radziecki. W kolekcji nie brakuje także przedstawień dotyczących Zagłady Żydów, którzy przez wieki zamieszkiwali Polskę, przyczyniając się do jej rozwoju. 

Prezentowana wystawa jest także okazją do podjęcia refleksji nad możliwością obrazowania tragedii wojny, być może ostudzi naiwny entuzjazm i krytycznym okiem pozwoli spojrzeć na sztukę, która bywa dla nas „kłopotliwą”. Uznanie jej „wymiaru osobistego, międzyludzkiego, krajowego i ponadnarodowego”, jak pisze Erica Lehrer, zachęci by „rozważyć nowe podejścia do klasyfikowania, wystawiania i publicznego omawiania tych zagmatwanych, niezakończonych historii”. 

Wystawie towarzyszy katalog kolekcji - do nabycia w Kasie Muzeum, cena 65,00 zł.

Wystawa czynna do 25 lutego 2024 r. Spichlerz, ul. Spichrzowa 11/13.Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wodna 3
86-300 Grudziądz
tel.: 56 465 90 63