Opowieści o kolorze: Zielono mi
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Opowieści o kolorze: Zielono mi

  • Wydarzenie archiwalne: 26.09.2023
Miejsce:
CSW ToruńToruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Podczas wrześniowego wykładu z cyklu "Opowieści o kolorze" zanurzymy się w zieleni.
To kolor utożsamiany z nadzieją, witalnością, odrodzeniem. Dosyć przewrotnie – opowieść o tym kolorze pojawi się u progu jesieni a nie wiosny. Powrócą dobrze znane z poprzednich wykładów wątki: street style, styl Y2K (moda lat 2000) oraz zagadnienia minimalizmu i uniwersalności w modzie.
Przedstawione zostaną dwa kultowe elementy garderoby: parka oraz bomberka. Wybrzmi kwestia mody pokoleniowej, a więc tego czy po tym, jaki krój spodni ktoś nosi, można rozpoznać, jakie pokolenie reprezentuje.
Nie zabraknie historycznych odniesień – na czele z trującym odcieniem, czyli zielenią Scheelego. Zieleń wybrzmi także w kontekście ekologicznym, zwłaszcza w architekturze i urbanistyce.
 
Prowadzenie: Karolina Osińska – komparatystka literacko-kulturowa o antropologicznym i kulturowym zacięciu. Magister kulturoznawstwa i historii sztuki UMK. Zawodowo związana z toruńskimi instytucjami kultury: Centrum Sztuki Współczesnej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną a aktualnie Toruńską Agendą Kulturalną. Naukowo zainteresowana modą, sztuką współczesną, kulturą popularną oraz mediami społecznościowymi na czele z Instagramem. Autorka koncepcji „przestrzeni nieprzeniknionej” balansującej na granicy estetyki, teorii poznania i interpretacji.
 
Wykład na żywo w Czytelni CSW! WSTĘP WOLNY!
Dostępna będzie także transmisja online.
 
Grafika: Weronika Stuczyńska


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU