Opowieści o kolorze: Turkusy, błękity i mięty
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Opowieści o kolorze: Turkusy, błękity i mięty

  • Wydarzenie archiwalne: 16.04.2024
Miejsce:
online + CSW ToruńToruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 13

Na początku wiosny pojawi się opowieść o kolorach, które zdają się powszechnie występować w naszym najbliższym otoczeniu. Będą to: turkusy, błękity i mięty, powstające ze zmieszania koloru niebieskiego, zielonego oraz białego. Niebieski często wskazywany jest jako najbardziej lubiany kolor, choć tak naprawdę trudno spotkać go w naturze – zwłaszcza pośród żywych organizmów. Na wykładzie zostaną przywołane najbardziej znane przykłady: błękit egipski – powszechnie uważany za najstarszy wytwarzany przez człowieka barwnik, błękit pruski o właściwościach leczniczych oraz błękit elektryczny – nierozerwalnie związany z postępem i technologiami.

Prowadzenie:

Karolina Osińska – komparatystka literacko-kulturowa o antropologicznym i kulturowym zacięciu. Magister kulturoznawstwa i historii sztuki UMK. Zawodowo związana z toruńskimi instytucjami kultury: Centrum Sztuki Współczesnej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną a aktualnie Toruńską Agendą Kulturalną. Naukowo zainteresowana modą, sztuką współczesną, kulturą popularną oraz mediami społecznościowymi na czele z Instagramem. Autorka koncepcji „przestrzeni nieprzeniknionej” balansującej na granicy estetyki, teorii poznania i interpretacji.

Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSWŹródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel.: 56 610 97 18