Opowieści o kolorze:  <i>Gorączka złota i... srebra</i>
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

Opowieści o kolorze: Gorączka złota i... srebra

  • Wydarzenie archiwalne: 16.01.2024
Miejsce:
online + CSW ToruńToruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 13

W Nowym Roku opowieść o kolorze będzie mieć dwóch bohaterów. Będą to: złoto i srebro. Nierozerwalnie związane z sezonem karnawału i świętowaniem jako takim. Utożsamiane z bogactwem i wyjątkowością.

Zarówno złoto, jak i srebro znane są ludzkości od dawna. Ceniono je ze względu na właściwości, jak i wartość. Złoto, jako drogocenny i rzadko spotykany metal szlachetny, to obiekt pożądania i czci. Tak zwana „gorączka złota" sprawia, że światowe zasoby tego kruszca wyczerpują się. Z kolei srebro kojarzone jest przede wszystkim z produkcją biżuterii oraz przedmiotów takich jak sztućce czy naczynia. Używano go także jako walutę. 

W przestrzeni społeczno-kulturowej złoto nierozerwalnie wiąże się z także z Kościołem oraz władzą królewską. Srebro z kolei utożsamiane jest z postępem, przyszłością i motywem kosmicznym a także Księżycem. Złoto zaś powszechnie łączono ze Słońcem.

W świecie mody utarła się zasada, by nie łączyć złotej biżuterii ze srebrną. Obie barwy występują raczej osobno, choć projektanci coraz częściej łączą je w projektach, zwłaszcza w propozycjach na tzw. festive season, czyli okres świąteczny między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Wykład w Czytelni CSW
Prowadzenie: Karolina Osińska

Wstęp wolny!

Transmisja wykładu na Facebooku Centrum Literatury CSW


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel.: 56 610 97 18

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 16:30
⟶ DO 17.03

Wystawa / Dyplom 2023