OPOWIEŚCI O KOLORZE: Czarno na białym
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

OPOWIEŚCI O KOLORZE: Czarno na białym

  • Wydarzenie archiwalne: 18.04.2023
Miejsce:
online + CSWToruń, Wały gen. Sikorskiego 13
Kiedy: 18 kwietnia (wtorek), godz. 18.00

Druga opowieść z cyklu poświęcona będzie dwóm kolorom – czerni i bieli, które najczęściej pojawiają się w połączeniu, choć ich korelacja oparta jest na kontraście i opozycyjnych znaczeniach.

Podobnie jak w przypadku opowieści o różu, także i tutaj akcent zostanie położony na modę, kulturę współczesną oraz popularną a także media społecznościowe na czele z Instagramem.

W modzie czerń kojarzy się przede wszystkim ze słynną „małą czarną” oraz „revenge dress”. To także kolor utożsamiany z ponadczasową elegancją. Z kolei biel w kulturze zachodniej przywołuje na myśl przede wszystkim kreacje ślubne i letnie stylizacje.

W mediach społecznościowych czerń i biel pojawiają się w aranżacjach wnętrz a na szczególną uwagę zasługuje popularny w ostatnich latach trend na „białą kuchnię na wysoki połysk”, który odzwierciedla specyfikę czasów późnej nowoczesności i wpisuje się w założenia „indywidualnego projektu tożsamości” zdefiniowanego przez brytyjskiego socjologa Anthony’ego Giddensa.

„Czarno na białym ” to także opowieść o dążeniu do (optycznej) perfekcji, minimalizmu, utrzymania zasad rządzących światem geometrii i walki dobra ze złem.

Prowadzenie: Karolina Osińska – komparatystka literacko-kulturowa o antropologicznym i kulturowym zacięciu. Magister kulturoznawstwa i historii sztuki UMK. Zawodowo związana z toruńskimi instytucjami kultury: Centrum Sztuki Współczesnej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną a aktualnie Toruńską Agendą Kulturalną. Naukowo zainteresowana modą, sztuką współczesną, kulturą popularną oraz mediami społecznościowymi na czele z Instagramem. Autorka koncepcji „przestrzeni nieprzeniknionej” balansującej na granicy estetyki, teorii poznania i interpretacji.

Spotkanie na żywo w Czytelni CSW i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW

Wstęp wolny!

Grafika: Marta Sochacka

Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU