Old Breakout - Tribute to Nalepa
OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT – założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.
W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album „Blues Breakout”, nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa – śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Jerzy Goleniewski – gitara basowa, Józef Hajdasz – perkusja, z tekstami Bogdana Loebla. Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: „Mira”, „Karate” i „Ogień” aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali (m.in. Sopot, Jazz Jamboree czy Jarocin) i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.
W roku 1978 do zespołu Breakout dołącza gitarzysta basowy – Maciej Bogusław Kubicki. Gra w zespole do jego zamknięcia w 1982 roku. Uczestniczy w kilku zagranicznych turnee, w tym w kilkumiesięcznych trasach koncertowych po Związku Radzieckim. Nagrywa też w ramach Breakoutu „To mój blues” ale płyta ukazuje się dopiero w 1988 roku sygnowana już nazwiskiem Tadeusza Nalepy. W kolejnych latach Kubicki współpracuje także, m.in. z Izą Trojanowską, Ireną Jarocką, Feliksem Andrzejczakiem, Jankiem Borysewiczem czy Markiem Surzynem, aby od 2018 roku ponownie cieszyć swoją basówką publiczność Breakoutu w zespole Old Breakout.
W 2013 roku, przy okazji Festiwalu „Lep na Bluesa” z Józefowie, dawni Breakouci z różnych okresów twórczości Nalepy, m.in.: T.Trzciński, K.Dłutowski, W.Chróst i J.Hajdasz, za namową K.Pabiasza, postanawiają zlepić projekt upamiętniający muzykę Breakoutu i nagrywają album „Za głosem bluesa idź”. W 2017r od zespołu odchodzi Pabiasz i wówczas klaruje się najlepszy, grający do tej pory skład Old Breakout.
W 2018 roku nagrywają także płytę „Old Breakout -Tribute to Nalepa & Kubasińska”. W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat ’70 i ’80: Tadeusz Trzciński, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławomir Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów.
Od 2022 roku zespół intensywnie koncertuje po Polsce i krajach Europy, prezentując trudny do doścignięcia poziom artystyczny, który Publiczność wychodząca z koncertów określa jako „niesamowite uczty muzyczne”.
Na fali wypełnionych po brzegi sal koncertowych w połowie 2022 roku Old Breakout ponownie zawitał do studia i stworzył kolejny, jubileuszowy album z przebojami Breakoutu i Nalepy, zatutuowany „80a”, uświetniający 80-tą rocznicę urodzin Nalepy i 80-te urodziny Trzcińskiego. I tak jak w 1988 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album „Numero Uno”, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem).
Płyty Old Breakout: „Tribute to Nalepa & Kubasińska” oraz jubileuszowa „80a”, muzycy podpisują po każdym koncercie na stoisku zespołu. Fanom pragnącym dokonać zakupów rekomendujemy zabranie ze sobą gotówki.
OLD BREAKOUT, z wyjątkową dbałością o każdy dźwięk, wirtuozersko wykonuje największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat ’70 i ’80.
W składzie:
Tadeusz TRZCIŃSKI (Breakout) – harmonijka ustna
Maciej Bogusław KUBICKI (Breakout) – gitara basowa
Marcin KOŁDRA – wokal, gitara
Sławek BURAKOWSKI – gitara
Łukasz BILIŃSKI – perkusja
Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu