Odkryte/zakryte. Prześwity i inne obraz o ikonie Pawła Wyborskiego
Sztuki wizualne

Odkryte/zakryte. Prześwity i inne obraz o ikonie Pawła Wyborskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 15.01.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Wystawa „Odkryte/zakryte. Prześwity i inne obrazy o ikonie Pawła Wyborskiego” przybliża fenomen funkcjonowania ikony w kulturze wizualnej. Jej estetyka staje się bezpośrednim źródłem inspiracji związanego z Gdańskiem malarza, a jego twórczość przestrzenią artystycznej polemiki, gry konwencją, będąca przemyślaną strategią artystyczną, jak i drogą wiodącą poza dwuwymiarową płaszczyznę obrazu. Malarstwo Pawła Wyborskiego odnosi się do tego, co w ikonie nieuchwytne, niewidoczne, przy jednoczesnym zaakcentowaniu jej materialnej wartości, wyrażonej w tkance malarskiej. Poprzez przesłonięcie pewnych elementów wizerunku, artysta wydobywa jego esencję. To malarska opowieść o osobliwym braku, który budząc tęsknotę, odkrywa dodatkowe sensy. To także złożona narracja o duchowości, jak i materii – w równym stopniu abstrakcyjna, co konkretna, choć transparentna w swej istocie. Jak zauważył sam artysta: „Osobliwą esencją ikony jest jej okienność albo inaczej: prześwitywalność. Cecha ta implikuje naprowadzanie spojrzenia i jego kadrowanie, a jednocześnie odsłanianie i zasłanianie czegoś, ku czemu prowadzi. W okienności jest zatem zawarty prześwit. Bo ikona sama w sobie zawsze jest prześwitem”.
Paweł Wyborski – malarz i socjolog kultury. Urodził się w 1975 roku w Starogardzie Gdańskim. Rysunek i malarstwo zajmowały go już od najmłodszych lat. Na początku lat 90. swój talent plastyczny rozwijał pod kierunkiem Anny Królikiewicz, obecnie profesor ASP w Gdańsku. W 1999 roku został absolwentem socjologii kultury na Uniwersytecie Gdańskim. Podjął również studia doktoranckie w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu w Zakładzie Badań Kultury Materialnej i Wizualnej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z ludzką duchowością i religijnością, estetyzacją praktyk społecznych i przemian konsumpcji. Tym też aspektom poświęcił kilka artykułów i publikacji. Od 1998 roku regularnie wystawia swoje malarskie prace na licznych ekspozycjach w kraju i za granicą. Do tej pory zrealizował blisko sześćdziesiąt wystaw indywidualnych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Belgii. Brał także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych: w Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i w Polsce. Jest wielokrotnym laureatem stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego. W 2020 roku został finalistą konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. W tym samym roku brał udział w międzynarodowym projekcie „Nowa Ikona”, realizowanym przez warszawską Galerię Bohema przy wsparciu MKiDN. Od 2021 roku jest uczestnikiem grupy twórczej „Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy”. Porusza się głównie w ramach tradycyjnej laserunkowej techniki olejnej, czerpiąc inspirację z estetyki ikony. Mieszka w Gdańsku.
www.facebook.com/PawelWyborskiArt
Instagram: pawelwyborski_art

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu