OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI
Ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji. Zaprezentowany zestaw prac wskazuje założenia formalne, treściowe i stylistyczne poszczególnych kierunków, tendencji i nurtów plastyki polskiej ostatnich stu lat. Na walory poznawcze wpływa dobór realizacji dokonany pod kątem przedstawienia twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki. Równocześnie ekspozycja zapoznaje odbiorców z wybranymi, najbardziej reprezentatywnymi dla założeń wystawy oraz najbardziej reprezentacyjnymi pracami z kolekcji bydgoskiej placówki. Pokaz, będący wyborem dzieł z liczącej kilkanaście tysięcy pozycji kolekcji polskiego malarstwa, grafiki, rzeźby, obiektów, instalacji i fotografii artystycznej XX i XXI wieku ukazuje zarówno stan posiadania, jak i również koncepcję tworzenia bydgoskiej galerii – element globalnej historii Muzeum.
Ekspozycja przeznaczona jest dla każdego odbiorcy: dorosłego, młodzieży i dzieci, zarówno dla osób zainteresowanych sztukami plastycznymi i koneserów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają edukację plastyczną. Wystawa jest punktem wyjścia dla programu edukacyjnego, wprowadzającego w świat polskiej sztuki ostatnich stu lat.
Inspiracje i aspiracje ukazują wiele aspektów wypowiedzi twórczej w kontekście zarówno czerpania inspiracji zastanymi ideami (spadkobiercy), jak i prób wypracowania własnych dróg artystycznych (pionierzy, prekursorzy). Obok malarstwa, grafik, rzeźby czy obiektów i projekcji, w problematykę tą wpisują się także obiekty z zakresu sztuki multimedialnej reprezentowanej w zbiorach Muzeum. Na wystawie znajdą się prace takich artystów jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Leon Chwistek, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Jan Berdyszak, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Wanda Czełkowska, Teresa Pągowska i Józef Czapski.
Inga Kopciewicz
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy