Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan – spotkanie autorskie z Andrzejem Dyszakiem
Wstęp wolny  /  Inne  /  Literatura

Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan – spotkanie autorskie z Andrzejem Dyszakiem

  • Wydarzenie archiwalne: 29.11.2023
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w BydgoszczyBydgoszcz, Stary Rynek 24

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 29 listopada 2023 roku o godzinie 18.00 na strychu Biblioteki Głównej.

Tego wieczoru przeniesiemy się w świat gwarowej magii Bydgoszczy podczas prezentacji najnowszego słownika gwary miejskiej autorstwa Andrzeja Dyszaka.

Andrzej Dyszak, autor pierwszego (małego) słownika gwary bydgoskiej wydanego w 2008 roku, ponownie zaskakuje nas nową, rozbudowaną edycją. Tym razem, słownik ujrzał światło dzienne w 2023 roku i został wzbogacony o liczne hasła, których nie było we wcześniejszych publikacjach. Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan 2023 to prawdziwa skarbnica słów, wyrażeń i zwrotów, których korzenie sięgają trzytomowej powieści Most Królowej Jadwigi Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Niezwykłość tego dzieła polega na tym, że słownictwo zostało czerpane nie tylko z dzieł Sulimy-Kamińskiego, ale także z opowiadań i powieści innych bydgoskich autorów, takich jak Tadeusz Nowakowski czy Wiesław Rogowski. Bogactwo gwary bydgoskiej zostało zgromadzone dzięki współpracy z zainteresowanymi nią osobami, włączając w to internautów, którzy przyczynili się do uzupełnienia słownika o unikalne wyrazy i zwroty.

Słownik jest starannie ułożony alfabetycznie, a po nim znajdują się trzy indeksy ułatwiające nawigację: Gwaryzmy bydgoskie w układzie tematycznym, Synonimy w gwarze bydgoskiej i Gniazda słowotwórcze w gwarze bydgoskiej. Druga część książki, zatytułowana O gwarze bydgoskiej, oferuje skrótową charakterystykę tej wyjątkowej gwary miejskiej.

Dodatkową atrakcją są ilustracje – fotografie trzech wspaniałych bydgoskich kościołów: Bazyliki, Fary i Klarysek, autorstwa utalentowanego Wiesława Krukowskiego. To niepowtarzalne połączenie słów i obrazów, które przeniesie nas do serca kulturalnego dziedzictwa Bydgoszczy.

Dołączcie do naszej podróży przez gwarę bydgoską i odkryjcie fascynujący świat wyrazów, które kształtują lokalną tożsamość miasta. Ta wyjątkowa prezentacja stanie się okazją do zgłębienia tajemnic gwarowej mowy Bydgoszczy i wspólnego odkrywania bogactwa językowego, które tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Zapraszamy wszystkich miłośników języka, kultury i historii na niezapomnianą podróż po słownictwie bydgoskiej gwary!

Wstęp wolny!

 

 Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy