Nowe opracowanie. Sale taneczne przy ul. Mickiewicza (późniejsze kina)
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Nowe opracowanie. Sale taneczne przy ul. Mickiewicza (późniejsze kina)

  • Wydarzenie archiwalne: 22.10.2024
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8

22 października zapraszamy na czwartą prezentację z cyklu "Nowe opracowanie". O przedwojennych salach tanecznych przy ul. Mickiewicza opowie Katarzyna Kluczwajd. Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Opracowanie przez Katarzynę Kluczwajd albumu pocztówek z kolekcji Wiesława Lutowskiego "Toruń: knajpiane historie…" (książka ukaże się pod koniec roku), przyniosło nowe ustalenia dotyczące pejzażu kulturalnego miasta. Sformułowanie knajpiane historie może wydawać się deprecjonujące w stosunku do opisanych miejsc i tego fragmentu dziejów Torunia, jednak ten niegdyś powszechnie stosowany na Pomorzu germanizm, będący wiernym zapożyczeniem (niem. Kneipe), nie miał przed laty wyraźnie negatywnego zabarwienia.

Dzieje lokali gastronomiczno-rozrywkowych, ich towarzysko-społecznej i kulturotwórczej roli, ukazują trwanie, przemiany oraz społeczne postrzeganie lokali w XIX-XX w., pozwalają śledzić w kontekście dziejów miasta ewolucję form kultury i jej dostępności, oczekiwań odbiorców i uczestników.

Zaskakujące skalą oraz konkurencyjnym sąsiedztwem są projekty dwóch sal tanecznych przy restauracjach przy ul. Mickiewicza, usytuowanych nieomal naprzeciwko siebie: Kaiser Saal (pod nr. 75a) oraz Germania Saal (pod nr. 110). Stworzyły one kulturalno-rozrywkowe centrum w tej części Bydgoskiego Przedmieścia na wiele lat, poczynając od tańca i muzyki w czwartej ćwierci XIX w. po kina w okresie II Rzeczypospolitej. Okres szczególnej popularności sal tanecznych przypadł na lata 80.-90. XIX w.

Na posesji nr 75a czas wielkiej inwestycji nastał w lutym 1885 roku, kiedy Carl Liedtke zlecił projekty i realizację sali tanecznej, restauracji i obiektów pomocniczych. Po upływie dekady sala ta została przebudowana na teatr (1896). Budynek zyskał nową fasadę w 1911 roku, kolejna jej modernizacja nastąpiła w 1929 roku. W tym czasie obok restauracji Polonia działało kino Palace (od 1926 roku).

Daty przełomowe dla posesji przy ul. Mickiewicza 110 to maj 1896 roku, kiedy Gustav Fliege zlecił spółce Georga i Hermanna Soppartów budowę sali tanecznej (wym. 15 x 23 m); kolejno – rok 1920, wówczas uruchomiono tu kino "Wawel" – pierwsze w Toruniu po zakończeniu I wojny światowej. Później kino działało pod nazwami "Palace" i "Pan".



Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Powiązane wydarzenia

04
listopada (poniedziałek)
⟶ DO 09.11

Dawna Chełmionka – wystawa

05
listopada (wtorek), godz. 16:30

Batik, Halina Ciejek– wernisaż

07
listopada (czwartek), godz. 16:00

Laurka dla Biblioteki