Nowe opracowanie: Lokale gastronomiczne w Dworze Artusa
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Nowe opracowanie: Lokale gastronomiczne w Dworze Artusa

  • Wydarzenie archiwalne: 08.05.2024
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8

8 maja zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Nowe opracowanie. O lokalach gastronomicznych funkcjonujących w toruńskim Dworze Artusa opowie Katarzyna Kluczwajd.  Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Opracowanie przez Katarzynę Kluczwajd monografii dwóch XIX-wiecznych Dworów Artusa, z których tzw. trzeci trwa do dziś, przyniosło ustalenia dotyczące kulturowego kontekstu ich funkcjonowania. Jednym z nich jest wątek lokali gastronomiczno-rozrywkowych, ich kulturotwórczej roli w mieście oraz funkcji miejsc spotkań stowarzyszeń i organizacji o różnym charakterze.

Taką rolę od samego początku, tj. oddania gmachu do użytku, odgrywała elitarna restauracja w Dworze Artusa, urządzona na parterze w części wschodniej (z lewej). Była podzielona na kilka sal o różnym charakterze. Miały one swoje nazwy, podobnie jak reprezentacyjne sale na głównym piętrze, były sceną wydarzeń artystycznych, towarzyskich i politycznych. Kolejny lokal powstał w Dworze Artusa w czasie II wojny światowej – to kawiarnia, w zaadaptowanej przez nazistów zachodniej części parteru. Wcześniej ta część gmachu służyła handlowi i usługom. Proces urządzania kawiarni stanowił część remontu i zmian charakteru wnętrz Dworu Artusa w duchu Vereinigung, tj. „ujednolicania”, „uzdrawiania” architektury. Część wystroju z tego czasu zachowała się do dziś (podobnie jak we wnętrzach głównego piętra).

Nowe opracowanie – nowy cykl prezentacji przygotowanych przez Katarzynę Kluczwajd ma na celu przedstawienie ustaleń poczynionych podczas pracy autorki nad dwiema książkami: na temat toruńskich Dworów Artusa oraz lokali gastronomiczno-rozrywkowych okresu pruskiego i lat II Rzeczypospolitej. Nowe opracowania dotyczą różnych wątków z dziejów miasta. Kwerendy archiwalne i prasowe przynoszą odpowiedzi na stawiane pytania oraz generują następne dotyczące analizowanej problematyki, ale też ukazują kolejne, nowe pola badawcze. Niektóre z tych „historii dodatkowych” – tak obszernych, że nie mają szansy zmieścić się w zaplanowanych publikacjach – autorka zamierza przedstawić w formie prezentacji podczas spotkań w Książnicy Kopernikańskiej.

Fot. Kurt Grimm, 1942, Muzeum Okręgowe w Toruniu



Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu