Nieznane oblicza Kopernika – otwarcie wystawy plenerowej
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Nieznane oblicza Kopernika – otwarcie wystawy plenerowej

Wydarzenie w ramach obchodu Roku Kopernika. Zobacz podstronę Kopernik 550
  • Wydarzenie archiwalne: 20.02.2023
Miejsce:
przestrzeń przed rektoratem UMKToruń, ul. Gagarina 11
Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu wraz z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK zapraszamy do obejrzenia wystawy „Nieznane oblicza Kopernika”, która powstała w celu uświetnienia 550. rocznicy urodzin torunianina, wielkiego astronoma. Przedsięwzięcie jest częściową prezentacją projektu pt. Żywe dziedzictwo kopernikańskie, którego najpełniejszy wymiar będzie prezentowała okolicznościowa publikacja przygotowywana przez pracowników Wydziału Sztuk Pięknych.

Na wystawie zaprezentowano portret astronoma w nowej odsłonie pod względem naukowo-badawczym. Obraz ukazano w szerokim, nieznanym dotąd zakresie, także ciekawym pod względem wizualnym. Materiał badawczy wykorzystany na wystawie powstał przy użyciu nowoczesnych nieniszczących technik obrazowania cyfrowego w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego i z zastosowaniem zaawansowanych metod cyfrowej analizy obrazów. Uzyskany dane pozwoliły dopełnić  dotychczasową wiedzę na temat budowy technologicznej portretu Kopernika i warsztatu malarskiego jego autora, szczególnie w zakresie rysunku kompozycji i pigmentów obecnych w poszczególnych partiach dzieła. W trakcie badań precyzyjnie określono stan zachowania obrazu i etapy konserwatorskich ingerencji. Po raz pierwszy analizowano tylną stronę obrazu w świetle widzialnym, ultrafioletowym oraz w bliskiej podczerwieni. Technika bliskiej podczerwieni przyczyniła się do odkrycia w tym miejscu inskrypcji wykonanej grafitowym ołówkiem.

Miejsce wystawy: Toruń, ul. Gagarina 11, przestrzeń przed rektoratem UMK.

Otwarcie: poniedziałek 20 lutego 2023 roku o godzinie 14.30.

Wystawa będzie prezentowana w tym roku także w innych ośrodkach miejskich, przede wszystkim znajdujących się na nowym, rozszerzonym Szlaku Kopernikowskim, który obecnie obejmuje trzy województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Przygotowane postery będą udostępnione w najbliższym okresie w przestrzeniach publicznych w takich miastach jak Frombork, Olsztyn, Gdańsk.

Autor koncepcji i główny organizator:

  • dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu


Kurator naukowy:

  • prof. dr hab. Elżbieta Basiul, Wydział Sztuk Pięknych UMK


Autorzy badań i opracowania:

  • prof. dr hab. Elżbieta Basiul,

  • dr hab. Jarosław Rogóż, prof. UMK,

  • mgr Adam Cupa, Laboratorium Badań Fizyko-Chemicznych i Nieniszczących, Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, Wydział Sztuk Pięknych UMK


Fotografie:

  • mgr Adam Cupa

  • mgr Jakub Kowalczys


Projekt graficzny:

  • Agencja Reklamowa Gall s.c., Toruń


Serdecznie zapraszamy na wystawę!

Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu