Narodziny dla nieba – koncert kopernikański
Muzyka i taniec

Narodziny dla nieba – koncert kopernikański

  • Wydarzenie archiwalne: 02.06.2023
Miejsce:
Filharmonia PomorskaBydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6

W roku Mikołaja Kopernika zapraszamy na wyjątkowy koncert. Zabrzmi muzyka wokalno-instrumentalna, instrumentalna oraz wokalna. Oprócz znanych utworów swoją premierę będzie miała napisana specjalnie na tę okazję kompozycja Adama Lemańczyka “Fides et ratio”, który tak pisze o jej powstaniu:
“Papież prowadzi nas ścieżkami racjonalnego poznawania świata, by postawić tezę, że na pewnym etapie wszyscy szukający prawdy zdają sobie sprawę, że rozum dotyka tylko jej cząstki, a pragną wiedzy pełnej – dotarcia do głębszego sensu. Papież w swej Encyklice przemierza karty historii cywilizacji zachodniej, szczególnie podkreślając rolę Tomasza z Akwinu, który docenił autonomię filozofii i teologii. Tomasz, który konfrontował się ze współczesną mu myślą arabską i żydowską, jest dla JP II również wzorem dialogu i intelektualnej uczciwości, a przez to stanowi wzór dla wszystkich poszukujących prawdy. Wysiłek poznawania świata prowadzi w naturalny sposób do poznania człowieka i prowokuje pytania o sens istnienia. Te pytania mają charakter uniwersalny, są obecne we wszystkich religiach i kulturach, a pomaga na nie odpowiedzieć m.in. filozofia. Kościół kibicuje tym wysiłkom poznawczym, wspiera je, ponieważ zależy mu na prawdzie. Na prawdzie, która jest nie tylko sprawą rozumu, ale stanowi fundament wiary.” (Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach)
Kompozycja ta jest moją indywidualną muzyczną interpretacją treści płynącej bezpośrednio z wstępu do Encykliki “Fides et ratio” św. Jana Pawła II oraz chęcią zilustrowania głównego przesłania, za pomocą tak szlachetnego brzmienia, które odnajduję w zespołach orkiestry smyczkowej oraz chóru. Moim głównym celem było zestawienie ze sobą kilku ilustracji muzycznych, czasem skrajnych i odległych, przenikających się wzajemnie, na powrót znowu przeciwstawnych, które w ostatecznym kształcie złączą się ze sobą i zespolą. Oud (lutnia arabska) jako instrument solowy jest pewnym medium, łącznikiem, czymś “nadanym” metaforycznie, pomostem, który na swój unikalny sposób, zwiąże oba te światy w harmonijną całość i konsensus”.

jQuery(document).ready(function() { lightbox.option({ 'resizeDuration': 200, 'wrapAround': true, 'showImageNumberLabel': false, }) })

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Magdalena Filipska
dyrygent
Miłosz Kula dyrygent
Kamil Pacholec fortepian
Jan Romanowski skrzypce
Jarosław Ciechacki organy
Mateusz Szemraj lutnia arabska

Repertuar:

Antonio Vivaldi – Cztery pory roku
Adam Lemańczyk – Fides et ratio
Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy
Franciszek Woźniak – Słowo Kopernika
Ēriks Ešenvalds – The new moon
Obroty sfer niebieskich – 
improwizacja organowa

 

Bezpłatne karty wstępu do odbioru w punkcie informacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ul. Plac Teatralny 2, Toruń, od 25-30 maja w godzinach pracy Urzędu.


Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 10:15

Akademia WioliMisia

12
stycznia (niedziela), godz. 17:00

Barokowo w karnawale

17
stycznia (piątek), godz. 19:00

Koncert karnawałowy