Narodowe Czytanie <i>Nad Niemnem</i>
Wstęp wolny  /  Literatura

Narodowe Czytanie Nad Niemnem

  • Wydarzenie archiwalne: 09.09.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Mediateka i Filia 6
W sobotę, 9 września czytamy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Do udziału w Narodowym Czytaniu zapraszają dwie filie Książnicy Kopernikańskiej: Mediateka w Młynach (Kościuszki 77) i biblioteka przy ul. Lelewela 3. W obu czytelnicza akcja rozpocznie się o godz. 11.00.

Czytanie w Mediatece odbędzie się pod hasłem „Puszczamy słowa na wiatr". W programie: wspólna lektura Nad Niemnem; krótka prelekcja na temat ducha czasów, o których opowiada powieść Orzeszkowej – w tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego; gry i quizy z nagrodami; rodzinne zajęcia plastyczne, podczas których wykonamy latawce z cytatami z Nad Niemnem – latawce puścimy na placu przed Mediateką.

Biblioteka przy ul. Lelewela 3 przygotowała wystawę poświęconą twórczości Elizy Orzeszkowej. Na planszach umieszczonych w oknach biblioteki znajdą się ilustracje z kolejnych wydań Nad Niemnem i innych dzieł pisarki. Narodowe Czytanie przy Lelewela 3 potrwa do godz. 13.00.

Warto przypomnieć: Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej poruszających tematykę powstania styczniowego a jednocześnie najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Utwór chwalono m.in. za sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Powieść doczekała się dwóch ekranizacji - pierwsza powstała w 1939 (materiał filmowy zaginął podczas II wojny światowej), druga zaś w 1986 roku.

Narodowe Czytanie zostało objęte patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42