Na styku kultury i nauki #3: Z „akademickiego” na „TikTokowy”. Jak opowiadać naukę, by zaciekawić każdego?
Organizator: Młyny Rothera
Współorganizator: “Pismo. Magazyn Opinii”
Z „akademickiego” na „TikTokowy”. Jak opowiadać naukę, by zaciekawić każdego?
Konto na TikToku dr. inż. Adama Mirka śledzi 1,2 miliona odbiorców, a na Instagramie – 236 tysięcy osób. Jego książki dla młodych czytelników „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” oraz „Glutologia” nie schodzą z list bestsellerów. Co stoi za tym sukcesem? Jak to się stało, że rolki Adama Mirka rozbijają zasięgowy bank? Jak opowiadać o nauce w ciekawy, angażujący, a przy tym rzetelny sposób? W jaki sposób wykorzystywać media społecznościowe do dobrych celów – i czy jest to łatwe w obliczu rosnącej w siłę dezinformacji i pauperyzacji treści? O tym w ramach trzeciej odsłony cyklu „Na styku kultury i nauki” z Adamem Mirkiem porozmawia Zuzanna Kowalczyk.
O spotkaniu:
W cyklu spotkań ”Na styku kultury i nauki” rozmawiamy z popularyzatorkami i popularyzatorami nauki o tym, jak przekazywać i upowszechniać naukę we współczesnej kulturze – budować mosty między dziedzinami, przystępnie tłumaczyć świat bez wpadania w pułapkę nadmiernych uproszczeń, ocalać wiedzę naukową w erze postprawdy i dezinformacji. Zastanowimy się, jak w dzisiejszym świecie skutecznie łączyć różnorodne dziedziny, aby nauka stawała się zrozumiała i przystępna dla każdego. Wspólnie poszukamy metod, które pozwolą ocalić naukowe fakty i idee, czyniąc je częścią współczesnej kultury. To spotkanie, które połączy naukę z codziennym życiem, inspirując do refleksji nad rolą wiedzy w życiu społecznym.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 12.09.2024 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Nowe Miejsce, I piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wkrótce
O prowadzącej:
Zuzanna Kowalczyk – dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Redaktorka prowadząca „Pisma. Magazynu Opinii”. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku.
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera