
NA POWITANIE WIOSNY
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Sebastian Czaja skrzypce
Piotr Matwiejczuk prowadzenie
Max Richter (*1966) /Antonio Vivaldi (1678-1741) – Cztery pory roku
godz. 18 (sala kameralna)
Piotr Matwiejczuk wprowadzenie do koncertu
Brytyjski kompozytor Max Richter podjął się, na zlecenie wytwórni Deutsche Grammophon, zadania doprawdy ryzykownego. W ramach cyklu pn. Recomposed wziął na warsztat prawdopodobnie najbardziej wyeksploatowane przez przemysł reklamowy koncerty skrzypcowe A. Vivaldiego, czyli Cztery pory roku. Z jakim skutkiem? Kompozycja miała swoją premierę w Wielkiej Brytanii w Barbican Centre 31 października 2012. Album z tym utworem znalazł się na szczycie serwisu iTunes w kategorii muzyki klasycznej w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
„Cztery pory roku Vivaldiego przekomponowane przez Maxa Richtera – moja pierwsza myśl: kto tego potrzebuje? Ale to jest absolutnie nowe podejście, współczesne, spójne i przemawiające do młodego odbiorcy. A kiedy pojawia się od czasu do czasu cytat z Vivaldiego, witamy go jak dobrego przyjaciela”.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung
„Przekomponowany Przez Maxa Richtera Vivaldi – wspaniałe!”
Das Erste – ARD Online (Niemcy)
(…) Absolutnie bezdyskusyjny Hit Roku”.
Zeit Online (Niemcy)
To jest tak inteligentnie zrobione, chwyta, a nawet zachwyca.
BBC Music Magazine (Wielka Brytania)
Tyle o utworze mówi kilka wybranych recenzji.
Partie solowe realizować będzie 26-letni Sebastian Czaja z Piły. Jest jednym z najciekawszych polskich skrzypków młodego pokolenia, który występuje jako solista oraz kameralista w salach koncertowych Europy oraz Chin. Zdobył czołowe nagrody w konkursach w Poznaniu, Zielonej Górze, Warszawie, Kownie czy Uście nad Orlicą (Czechy). Skrzypek jest laureatem Grand Prix Music Festival & Master Class w Pile oraz nagrody Syriusz Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego. Jest również laureatem licznych nagród indywidualnych, przyznanych w uznaniu za odniesione sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych oraz za wkład w rozwój kultury. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Ukończył z wyróżnieniem Hochschule der Künste w Bernie (Szwajcaria) w klasie profesora Bartłomieja Nizioła. Swoje umiejętności gry na skrzypcach rozwijał także na licznych kursach mistrzowskich pod okiem takich znakomitych profesorów jak: Maxim Vengerov, Alberto Lysy, Jeremy Menuhin, Grigorij Zhyslin, Dong Suk-Kang czy Michaela Martin. Podczas swojej edukacji był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, szwajcarskich fundacji jak: Fritz- Gerber-Stiftung, Lyra Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung oraz Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Skrzypek współpracował z takimi artystami jak: Jeremy Menuhin, Łukasz Borowicz, Daniel Pezzotti, Bartłomiej Nizioł, Krzesimir Dębski, Janusz Strobel, Andrzej Jagodziński czy Piotr Machalica. Od 2018 jest dyrektorem artystycznym orkiestry Uncover Soloists. Gra na skrzypcach Matthiasa I Klotza.
Kompozytor i pianista Max Richter urodził się w Niemczech, lecz od dziecka mieszka w Wielkiej Brytanii. W swoich utworach łączy muzykę klasyczną i elektroniczną, nazywając swój styl neoklasycznym. Kompozycję i fortepian ukończył na Uniwersytecie Edynburskim, w londyńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej oraz pod okiem Luciano Berio we Florencji. Dużą rolę w twórczości Maxa Richtera odegrała twórczość Xenakisa, Eno, Glassa i Reicha.
Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy