Myślowisko miejskie #9: Filozofia sztuki, czy raczej sztuka filozofii?
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Myślowisko miejskie #9: Filozofia sztuki, czy raczej sztuka filozofii?

  • Wydarzenie archiwalne: 18.09.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Organizator: Młyny Rothera x Fundacja Myślowisko

Podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu “Myślowisko miejskie” wraz z prof. Moniką Murawską poszukamy odpowiedzi na kilka pytań.

W jaki sposób słowo, w jego rozmaitych zastosowaniach, odnosi się do sztuki, także do sztuki słowa? Czy jest ono w stanie, a jeśli tak, to w jakiej formie, zawrzeć w sobie doznanie związane z dziełem sztuki? Czy komentarz, opis, interpretacja dzieła sztuki ma znaczenie i czy ich w ogóle potrzebujemy? Czy może właśnie, w odniesieniu do sztuki współczesnej, okazują się one niezbędne? Potrzebujemy być może sztuki filozofii; filozofii, która jest sztuką?

Podążając tropem współczesnej filozofii, spróbujemy podczas dyskusji zarysować rozmaite odpowiedzi na te pytania, by skonfrontować ze sobą słowo i obraz, zastanawiając się też nad sensownością lub absurdalnością hierarchizowania tych dwóch rzeczywistości.

O gościni:

Monika Murawska – profesor uczelni, absolwentka filozofii i historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Trzykrotna stypendystka rządu francuskiego, afiliowana w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracuje z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim. Specjalizuje się w fenomenologii francuskiej i współczesnej filozofii sztuki. Tłumaczka i autorka tekstów naukowych, m.in. “Fenomenologia i jej cień” (2023), “Jean Renoir. Malarz kadrów” (2012), “Filozofowanie z zamkniętymi oczami” (2011), “Problem innego” (2005).


O idei cyklu:

Przestrzeń każdego miasta oferuje rozległą sieć miejsc, umożliwiających mieszkańcom realizację najprzeróżniejszych potrzeb, zarówno tych cielesnych, jak i duchowych. Od piekarni, przez sklepy mięsne, sklepy z odzieżą, ośrodki szkolne i opiekuńcze, miejsca rozrywki i odpoczynku, aż po instytucje kultury, władzy, miejsca pamięci, kościoły… Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy? A miejsca do myślenia?

Myślowisko miejskie zrodziło się z potrzeby rozmowy i dyskusji na tematy ważne, niekiedy trudne i najczęściej wykraczające poza logikę spraw codziennych. Zapraszamy do Młynów Rothera na cykl wydarzeń stanowiących święto myślenia. Będziemy dyskutować o kwestiach, które są istotne w życiu jednostki i zbiorowości. W naszych rozmowach będą przewijać się więc takie tematy, jak miłość, śmierć, życie, wolność, zło, religia, przyroda, społeczeństwo, płeć, moralność, gospodarka, polityka, nauka, sztuka, technologie, wojna, historia itp.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń. Każde spotkanie w ramach cyklu poruszać będzie inny temat. Do współtworzenia wydarzeń zaprosimy nie tylko filozofów, ale także artystów, naukowców, polityków, ekonomistów, dziennikarzy, aktywistów, trenerów, pedagogów, psychologów i aktywistów społecznych 

Gospodarzem naszych spotkań jest filozof – Daniel Roland Sobota, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej. TrenerUEFA B i zawodnik piłki nożnej.  

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z Gościnią, który będzie naszym filozoficznym przewodnikiem. Zachęcamy do rozmowy również publiczność – liczymy na to, że aktywnie włączycie się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadająckomentując, dzieląc się spostrzeżeniami. 

Zapraszamy do Młynów na prawdziwe święto myślenia!


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 18.09.2024 r., godz. 18.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? Dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisykliknij TUTAJ!



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

11
listopada (poniedziałek)

Młyńskie Święto

11
listopada (poniedziałek), godz. 10:00–20:00

Strefa chillout: memory, puzzle, kolorowanki

11
listopada (poniedziałek), godz. 10:00–20:00

Strefa retrogamingu