Muzyka lasu
Sztuki wizualne

Muzyka lasu

  • Wydarzenie archiwalne: 02.07.2023
Miejsce:
Ośrodek ChopinowskiSzafarnia
Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na otwarcie wystawy zatytułowanej “Muzyka lasu”. Otwarcie odbędzie się 2 lipca na pierwszym piętrze instytucji, po koncercie z cyklu “Wakacje z Chopinem” (godz. 12:15)
Michał Lewandowski urodził się 9 października 1994 r. w Toruniu. W latach 2013–2016 studiował fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii. Uczestniczył również na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w zajęciach z historii sztuki, a na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - z zakresu ochrony środowiska. W 2021 r. ukończył magisterskie studia dziennikarskie na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Posiada wykształcenie dziennikarskie i fotograficzne. Jego prace były do tej pory wystawiane na wystawach zbiorowych oraz na 10 wystawach indywidualnych. Kilka prac zamieszczono także w kwartalniku „Fotografia, wychodzącym od 2000 r.
Słowo od autora o wystawie
Muzyka klasyczna towarzyszy mi od dziecka. Już we wczesnym dzieciństwie – dzięki przede wszystkim rodzicom - poznałem wiele utworów Chopina i innych wielkich mistrzów. Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się natomiast znacznie później, dopiero w gimnazjum dostałem pierwszy aparat fotograficzny i zacząłem robić pierwsze zdjęcia, zaś po ukończeniu studiów fotograficznych fotografia stała się moim wymarzonym zawodem. Zawsze jednak w swoich pracach staram się łączyć fotografię z muzyką. W prezentowanym cyklu zdjęć próbuję opisać swoje fascynacje światem muzyki dawnych mistrzów i światem fotografii natury przetworzonej cyfrowo. Przedstawione zdjęcia opisują otaczającą mnie przyrodę: lasy, stawy, jeziora.  Każde z nich zostało wykonane po wysłuchaniu innego utworu muzycznego. Dźwięki, które docierają do mnie w trakcie spacerów po lesie staram się opisać za pomocą tworzonych fotografii. Następnie wykonane zdjęcia przetwarzam cyfrowo, co ma służyć podkreśleniu szczegółów widocznych na zdjęciach, np. faktury trawy czy tafli jeziora. Fotografuję zawsze to, co jest mi szczególnie bliskie. Fotografowanie, podobnie jak słuchanie muzyki, są mi niezbędne do życia, tak jak oddychanie. Tworząc nowe fotografie odkrywam wciąż na nowo siebie i nieskończony świat innych ludzi, miejsc, krajobrazów.
   

Źródło: Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Szafarnia 1
87-404 Radomin
tel.: 56 682 79 30