Muzyczna podróż – koncert zespołów folklorystycznych z Meksyku i Łotwy
"Muzyczna podróż" powraca! Amfiteatr Muzeum Etnograficznego w Toruniu ponownie ugości barwne i żywiołowe występy zespołów folklorystycznych prezentujących tradycje muzyczne i taneczne różnych krajów. Tym razem zapoznamy się z folklorem Łotwy i Meksyku.
Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł do nabycia w przedsprzedaży od wtorku 19 lipca oraz w dniu imprezy w kasie Muzeum. Liczba miejsc ograniczona.
ŁOTWA
DZIĻEZERS – męski zespół wokalny Dziļezers z parafii Limbaži działa od 15 lat. Mężczyźni pochodzą z pięknego miejsca na Łotwie, gdzie kilka jezior jest usianych jedno przy drugim niczym naszyjnik z pereł wodnych. Jednym z nich jest właśnie Dziļezers. W repertuarze grupy znajdują się pieśni liryczne i pełne humoru piosenki tradycyjne. Śpiewacy wykonują także pieśni napisane specjalnie dla nich. Wielokrotnie występowali na Łotwie, a także w Holandii, Niemczech, Bułgarii i Gruzji. W Polsce wystąpią po raz pierwszy.
SAVIEŠI - zespół Savieši został założony w 1985 roku. Reprezentuje parafię Viļķene w dystrykcie Limbaži. Uczestniczą w Festiwalach Pieśni i Tańca, dając wiele koncertów w swoim regionie, na Łotwie i za granicą. Członkowie zespołu są niezwykle aktywni, otwarci na nowe przedsięwzięcia i spotkania, zwłaszcza z innymi zespołami śpiewaczymi.
MEKSYK
DÄNGO - FIESTA GRANDE
Zespół pieśni i tańca założony w 2007 roku w mieście Ixmiquilpan przez Mayrę Catalinę Guerrero Olguín. Reprezentują region Hidalgo na festiwalach i kongresach pieśni i tańca w całym Meksyku oraz na świecie, od 2018 roku wspólnie z Boliwią, Chile, Kolumbią, Peru, Ekwadorem, Paragwajem i innymi zespołami z Meksyku organizują Międzynarodowy Fertiwal Tańca „Dängo”. W czasie pandemii festiwal odbył się w formie online, z towarzyszącymi pogadankami, wykładami warsztatami i prezentacjami, dając możliwość poznania tańców i muzyki tradycyjnej Ameryki Łacińskiej światowej publiczności.
Głównym założeniem grupy jest upowszechnianie kultury i tradycji ludów Meksyku i rozwijanie umiejętności tanecznych w młodzieży, jak również praca wychowawcza. Wynikiem zintegrowanego treningu pośród rówieśników w braterskiej atmosferze ma być kształcenie takich postaw jak szacunek wobec innych, umiejętność współdziałania w grupie, równość i tolerancja, a także wspieranie w młodych poczucia własnej wartości.
Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu