MUZEUM NA LEŻAKU
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja / warsztaty

MUZEUM NA LEŻAKU

  • Wydarzenie archiwalne: 23.08.2022
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Zapraszamy do udziału w naszych wakacyjnych spotkaniach z cyklu "Muzeum na leżaku". Wtorkowe popołudnia z ciekawymi wykładami, spacerami i pokazami w urokliwych zakątkach Grudziądza - to propozycja grudziądzkich muzealników na letnie miesiące!
Wstęp wolny na wszystkie spotkania!

28.06.2022, godz. 16.30
„Niezłe ziółko! Herbarium ludowe”

Kto był matką, a kto babką wszystkich ziół? Które zioło potrafi przywracać utracone dziewictwo, a które chroni mleko przed skwaśnieniem? Czy pokrzywa ma boskie czy diabelskie pochodzenie i dlaczego Matka Boska pogubiła na łące pantofelki? O tym wszystkim na spotkaniu z etnografem grudziądzkiego Muzeum - Łukaszem Ciemińskim, który opowie o fenomenie ziół w polskiej kulturze ludowej. Po spotkaniu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każde zioło to niezłe ziółko!

Spotkanie przy Flisaku, wstęp wolny

12.07.2022, godz. 16.30
„Śladami archeologicznymi południowej części miasta”

Spotkanie z archeologami - Małgorzatą Kurzyńską oraz Iloną Sulik-Kurowską - zaczniemy na dziedzińcu Muzeum, aby następnie odszukać Bramę Toruńską. Później udamy się w stronę osiedla Rybaki. Nasz spacer zakończymy na Al. 23 Stycznia.

Zbiórka: Dziedziniec Muzeum, wstęp wolny

26.07.2022, godz. 20.00
„Widoki Grudziądza”: prezentacja najciekawszych grafik, rysunków i prac malarskich ilustrujących nasze miasto na przestrzeni wieków – wykład z projekcją.

Góra Zamkowa, wstęp wolny

09.08.2022, godz. 16.30
„Czy mogę prosić Panią do tańca?” – Mariusz Żebrowski opowie, jak wypoczywali oficerowie i żołnierze z garnizonu Grudziądz? Lokale, miejsca spotkań, kto z kim mógł wypić bruderszaft oraz normy zachowań i...ich przekraczanie.

Miejsce: dziedziniec Muzeum, wstęp wolny

23.08.2022, godz. 16.30
"Nostalgiczna podróż po Starym Mieście"

Stare Miasto w początku XX wieku tętniło życiem. Na niewielkiej i ciasnej przestrzeni znajdowały się hotele, restauracje, sklepy, apteki oraz obiekty użyteczności publicznej.

Dawid Schoenwald zaprasza na nostalgiczną podróż krętymi uliczkami miasta, podczas której opowie, jak dawniej wyglądało centrum Grudziądza.
Miejsce zbiórki: przed wejściem głównym do Muzeum, wstęp wolny

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu