Mocna Kultura Show. Toulouse-Lautrec i tajemnica rudowłosej Carmen
Wstęp wolny  /  Literatura

Mocna Kultura Show. Toulouse-Lautrec i tajemnica rudowłosej Carmen

  • Wydarzenie archiwalne: 12.06.2024
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8

Kim była Carmen Gaudin, pierwsza ulubiona modelka Henriego de Toulouse-Lautreca? I dlaczego nigdy się nie uśmiechała? Pozornie o Toulouse-Lautrecu napisano już wszystko. Artysta jest jednym z najbardziej kochanych i cenionych malarzy końca XIX wieku. To on stworzył fascynującą wizję Paryża okresu Belle Epoque. Tak wyrazistą, że dziś widzimy tamten czas jego oczami. Jednak jeden wątek z jego życia nigdy nie został poruszony. To jego pięcioletnia relacja z Carmen Gaudin. Dlaczego historia sztuki milczy o niej, mimo że o pozostałych modelkach Lautreca rozpisuje się na kilometry? Może dlatego, że młoda dziewczyna z robotniczej rodziny żyjącej w budach na wzgórzu Montmartre, była mniej fascynująca od "nienażartej tańcem" La Gouloue  czy "pierwszej raperce" Yvette Guilbert? Lautrec namalował im mnóstwo portretów.

Carmen pozostaje zagadką. Tę zagadkę postanowił rozwikłać Jarosław Jarry Jaworski, twórca Mocnej Kultury, czyli jednego z najpopularniejszych polskich fanpage'y o sztuce. Dlaczego Carmen Gaudin nigdy się nie uśmiechała? O tym dowiecie się 12 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8) podczas Mocna Kultura Show. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Jarosław Jarry Jaworski - influencer, popularyzator sztuki, twórca Mocnej Kultury, ekspert Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, radiowiec, podcaster, prowadzący spotkania autorskie z filmowcami, pisarzami i krytykami sztuki. Były dziennikarz (RMF, PAP, Polskie Radio). Przez wiele lat dyrektor PR i promocji ponad 20 festiwali i instytucji (m.in. Camerimage, Tofifest, festiwale teatralne, muzyczne i artystyczne). Twórca i członek kolektywów artystycznych, scenarzysta filmowy i radiowy. Jako rysownik współpracował z ponad 40 tytułami prasowymi (m.in. "Playboy", "Rzeczpospolita", "Dziennik Bałtycki"). Wielokrotnie nagradzany na zagranicznych festiwalach rysunku satyrycznego. Od kilku lat koncentruje się na prowadzeniu ekosystemów social mediowych (FB, IG, LinkedIn), od biznesu po kulturę.Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu