Migracje artystów w międzywojennej Bydgoszczy i ich wpływ na rozwój środowiska
Edukacja / warsztaty  /  Sztuki plastyczne

Migracje artystów w międzywojennej Bydgoszczy i ich wpływ na rozwój środowiska

  • Wydarzenie archiwalne: 15.03.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Migracje artystów w międzywojennej Bydgoszczy i ich wpływ na rozwój środowiska – wykład dr Barbary Chojnackiej, starszej kustoszki i kierowniczki Galerii Grafiki i Rysunku Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, z cyklu: Sztuka w Bydgoszczy.

Malarze, rzeźbiarze, graficy, scenografowie, architekci i projektanci różnej profesji – od 1920 roku przyjeżdżają do Bydgoszczy i zostają tutaj na kilka lub kilkanaście lat, czasami osiedlają się na stałe. Do miasta przybywają twórcy – przesiedleńcy i uchodźcy z Kresów Wschodnich, ze Śląska, a także z Rosji, reemigranci z Europy Zachodniej, twórcy z terenów dawnych zaborów austriackiego i rosyjskiego, a także z mniejszych ośrodków Wielkopolski i Pomorza. Co ich tutaj przywiodło, czy znaleźli swoją „ziemię obiecaną”? Jak wpłynęli na kształtowanie się bydgoskiego środowiska artystycznego?

Dr Barbara Chojnacka – kierowniczka Galerii Grafiki i Rysunku w MOB, historyczka sztuki, muzealniczka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Autorka ponad 60 ekspozycji z zakresu sztuki, m.in. kuratorka i koordynatorka programu wystaw i sesji naukowych graficznego cyklu Wielość w jedności. Prowadzi badania nad grafiką polską XX i XXI wieku, życiem artystycznym i sztuką Bydgoszczy i regionu, zwłaszcza dwudziestolecia międzywojennego, a także historią muzealnictwa, wystawiennictwa i kolekcjonerstwa w kontekście miasta i regionu.

———————-

wstęp: 7 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.. Decyduje kolejność zakupu biletów!



Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy