Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Organizatorzy: Młyny Rothera i Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
Zespoły Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Młynów Rothera po raz kolejny chcą przypomnieć mieszkańców naszego miasta, którzy zginęli w czasie Zagłady. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem tego czasu i miejscem zagłady ponad 1,1 miliona osób. W Auschwitz mordowani i więzieni byli obywatele niemal wszystkich okupowanych przez Niemców krajów Europy, w zdecydowanej większości Żydzi. Mimo że wiele ofiar Holokaustu nie ma własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca i instytucje.
Z tej okazji zapraszamy na uroczystość czytania imion bydgoskich Żydów. Zależy nam na kultywowaniu pamięci o bydgoszczanach, którzy chodzili po tych samych ulicach i mijali te same miejsca, które my mijamy dzisiaj. Żydzi są częścią naszego lokalnego dziedzictwa, a ślad po tym, że nasze narody przez wieki były sąsiadami, jest obecny chociażby w naszym języku czy w naszej kuchni. Upamiętnienie ofiar Zagłady może być małym gestem o wielkiej mocy: to zabranie stanowiska i wyrażenie sprzeciwu wobec przejawom nienawiści i dyskryminacji. Pamiętając o przeszłości, możemy budować przyszłość, która jest oparta na dialogu i solidarności.
Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia o godz. 12:00 w miejscu, w którym stała bydgoska synagoga – u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza. Złożone zostaną kwiaty i kamienie – żydowskie symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci. Następnie ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbędzie się na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew, czyli żydowskich płyt nagrobnych. Imiona przeczyta aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Paweł L. Gilewski.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 26.01.2024 r., godz. 12.00-13.00
Gdzie? u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza – złożenie kwiatów i kamieni;
Plac Teatralny – ceremonia czytania imion
Dla kogo? dla wszystkich
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera